Asırlık Buharlı Lokomotif Restore Edildi

Asırlık Buharlı Lokomotif Restore Edildi : Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) ile Karabük Üniversitesi (KBÜ) arasında imzalanan protokolle, hurda haldeki asırlık buharlı lokomotif restore edildi.
TCDD Karabük Gar Deposu’nda bulunan, Türkiye’de 39 yıl hizmet verdikten sonra 1987’de hizmet dışı kalan 101 tonluk lokomotif, protokol kapsamında üniversitenin Demir ve Çelik Kampüsü’ne yerleştirilerek restorasyonu yapıldı.
KBÜ Rektörü Prof. Dr. Burhanettin Uysal, gazetecilere yaptığı açıklamada, hurda vaziyette getirilen ve restore edilen buharlı lokomotifin yeni yerinde, yeni yüzüyle üniversitenin en nadide parçası haline geldiğini söyledi.
Restorasyonun 2 ay sürdüğünü anlatan Uysal, şunları kaydetti:
“Restorasyon çalışmaları öğrencilerimiz tarafından büyük bir özveri ve titizlikle yapıldı. Bu işlem öğrencilerimiz için de unutulmaz bir tecrübe oldu. İlk olarak ana gövdesinde aşırı paslanmış tüm saçlar temizlendi. Ana gövde için gerekli yerlere orijinaline uygun saclar kesilerek montajları yapıldı. Yılların yorgunluğunu üzerinde taşıyan lokomotifin aşırı derecede yağlanmış ve paslanmış. Bu yağlanan ve paslanan kısımların bir kısmı kazınarak bir kısmı da -78.5 dereceye kadar soğutulup ardından basınçlı hava püskürtülerek, kuru buz yöntemi ile temizlendi.”
Lokomotifin gaz lambası ile çalışan orijinal farlarını da monte ettiklerini belirten Uysal, “Lokomotifin rengi orijinaline uygun astar boya ile boyanıp eksiklikleri giderildi. Makinist odasının içi de aslına uygun ahşap kaplandı ve lokomotifin içerisine kurulan ses sistemi ile her saat başı düdük sesi çalınmakta. Restorasyon sürecinde emeği geçen başta öğrencilerimiz olmak üzere öğretim üyelerimize ve diğer çalışanlarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.
Uysal, vagon kısmında da çalışma yapıldığını, lokomotife yataklı vagon eklenmesinin planlandığını ifade etti.
İlk yorum yapan olun

Yorumlar