Aslı Nemutlu davasında reddi hakim talebi reddedildi

Aslı Nemutlu davasında reddi hakim talebi reddedildi :Erzurum’un Konaklı Kayak Merkezi’nde 2 yıl önce, antrenman yaparken düşerek tahta perdelere çarpan ve 17 yaşında yaşamını yitiren milli kayakçı Aslı Nemutlu davasında reddi hakim talebi, kabul görmedi.

Heyet, sanık avukatlarının bilirkişi olarak seçilen İmdat Yarım’ın reddini ise kabul etti. Aslı’nın kaza yaptığı yerde yapılacak keşfin günü, Şubat ayındaki duruşmada belirlenecek.

Konaklı Kayak Merkezi’nde 13- 15 Ocak 2012 tarihleri yapılacak Alp Disiplini Birinci Etap Yarışmasına katılmak için İstanbul’dan gelen milli kayakçı Aslı Nemutlu, 12 Ocak 2012 günü Bayanlar Süper G pistinde antrenman yaparken, tahta kar perdelerine çarparak yaşama veda etti. Aslı Nemutlu’nun ölümü ile ilgili olarak 4’üncü Asliye Ceza Mahkemesinde ‘taksirle ölüme neden olmak’ suçundan Türkiye Kayak Federasyonu (TKF) Başkanı Özer Ayık, TKF Genel Sekreteri Ahmet Muhtar Kurt, antrenörler Fidan Kırbaç Özbakır, Recep Süleyman Dilik, Kayak İl Temsilcisi Nevzat Bayraktar, Konaklı Kayak Merkezi pist sorumlusu Ahmet Demir ile Kayak Merkezinin mekanik tesisler sorumlusu Ebubekir Urhan hakkında 3- 6 yıl arasında hapis cezası istemiyle dava açıldı. Ayrıca valiliğin ‘Kayak merkezlerinde alınacak önlemler’ konulu talimatnameyi uygulamadıkları gerekçesiyle İl Sağlık Müdürü Serhat Vançelik, Gençlik ve Spor Hizmetleri eski İl Müdürü Fatih Çintimar, 112 Acil Komuta Merkezi Başhekimi Dr. Gürsel Bedir, 112 Acil Komuta Merkezi Başhekim Vekili Nihat Bulandere, İl Sağlık Müdür Yardımcısı Özgür Çelebi, Konaklı Kayak Merkezindeki tesis ve eski amirleri Metin Aydoğdu, Yakup Çiltaş, Gençlik ve Spor Hizmetleri İl Müdürlüğü spor servis şefi Bülent Tilkidögen ve Spor tesisleri Şube Müdürü Şinasi Polat da, ‘Görevi kötüye kullanmak’ suçundan haklarında 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanıyor.

REDDİ HAKİM TALEBİ ÜZERİNE KEŞİF İPTAL EDİLDİ

Erzurum 4’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde son görülen duruşmada, Aslı Nemutlu’nun yaşamını yitirdiği yerde keşif yapılması kararlaştırıldı. 21 Ocak günü yapılması planlanan keşifte, Özer Ayık’ın avukatı Asım Kılıç, Kayak Federasyonu Başkanlığına aday olan ve seçilemediği için müvekkili aleyhine karar vereceğini iddia ettiği Gazi Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. İmdat Yarım’ın bilirkişi olmasını reddetti. Hakim Haşim Kızıltaş bilirkişinin reddedilme gerekçesini kabul etmeyince, sanık avukatları bu kez reddi hakim isteminde bulundu. Hakimin reddedilmesi üzerine keşif iptal edilerek, dosya incelenmek üzere 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

BİLİRKİŞİ REDDİ TALEBİ İSE KABUL EDİLDİ

Dosyayı inceleyen 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi, hakim Haşim Kızıltaş’ın keşif heyeti oluştururken vermiş olduğu kararın ve yapmış olduğu işlemlerin tarafsızlığını şüpheye düşürecek hal olmadığı anlaşıldığından reddi hakim talebini reddetti. Heyet, 2006 yılında yapılan TKF 1’inci Olağan Kongresi’nde bilirkişi İmdat Yarım ve sanık Özer Ayık’ın rakip olduğunu, bu nedenle bilirkişi açısından tarafsızlığını şüpheye düşürecek neden olması nedeniyle bilirkişinin reddini ise kabul etti. Dosya yeniden 4’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderilirken, keşif günü Şubat ayında duruşmada belirlenecek.

Benzer Demiryolu Haberleri

Benzer Hızlı Tren Haberleri

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.