Bilecik İl Koordinasyon Kurulu ToplantısıBilecik İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı :Bilecik İl Koordinasyon Kurulu toplantısı Vali Halil İbrahim Akpınar başkanlığında yapıldı.
Vali Akpınar, İl Genel Meclisi Toplantı Salonu’ndaki toplantıda, Bilecik’te yatırımların ve Yüksek Hızlı Tren (YHT) projesi çalışmalarının devam ettiğini belirterek, Ulaştırma Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Lütfi Elvan ile birlikte şantiyelerde incelemede bulunduklarını ifade etti. Yapılabileceğin en iyisini doğanın, tabiatın ve tekniğin imkan verdiği ölçüde yapılmaya çalışıldığını belirten Vali Akpınar, şunları kaydetti:
“İnşallah mümkün olan en yakın zamanda YHT açılır. Yenişehir yolunun yapılacak olması Bilecik’in hem insanına hem de sanayicisine nefes aldıracak. Bilecik yıllık 1 milyar 200 milyon dolar ihracatı olan, kişi başına 6 bin dolar ihracat yapılan bir il. Resmi kayıtlarımıza fazla yansımıyor, çünkü şirketlerin merkezleri İstanbul’da yaa Ankara’da olduğu için. Sonuçta burada üretilen mallar ihraç ediliyor. Kişi başına 6 bin dolar ihracat hedefine Türkiye 500 milyarlık dolarlık ihracat hedefimize ulaşmış oluyoruz 2023’teki. Bilecik, Türkiye ortalamasının çok üzerinde. Burası işsizliğin çok fazla gözükmediği, çalışmak isteyen herkese iş bulunabilen bir yer. Bilecik, iklim ve ulaşım yönünden güzel bir şehrimiz. Bizler de bu güzelliğe, huzura ve güvene katkıda bulunabiliyorsak, kendimizi bahtiyar sayıyoruz.”
Yatırımcı kurum ve kuruluşlarca Bilecik’te 2013 yılı yatırım programı kapsamında kamu yatırımı olarak 406 proje ve alt kamu yatırım projesi üzerinde çalışmaların yapıldığı bildirildi. Yıl sonu itibariyle biten proje sayısının 265, devam eden proje sayısının 75, ihale aşamasındaki proje sayısının 33, başlanmayan proje ve alt proje sayısının da 33 olduğu belirtilen açıklamada, “2013 yılında öngörülen toplam ödenek 170 milyon liradır. Yıl sonuna kadar 137 milyon lira harcanarak ortalama yüzde 80 oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır. İlimizde kamu yatırım harcamaları genellikle ulaştırma, eğitim, diğer kamu hizmetleri ve tarım sektöründe yapılmıştır. 2013 yılında ulaştırma sektörü Hızlı Tren Projesi (YHT) projesi hariç olmak üzere toplam yatırım harcamalarının yüzde 43’ünü oluşturmaktadır. Yatırım harcamaları içinde eğitim sektörünün payı yüzde 33, diğer kamu hizmetleri sektörünün payı yüzde 14, tarım sektörünün payı yüzde 6’dır. Sağlık ve enerji sektörlerinin payı ise yüzde 3.”
İlçe kaymakamları, yatırımcı kuruluşların bölge ve il müdürleri ve belediye başkanlarının katıldığı toplantıda, 2014 yılı yatırım programında yer alan projeler yatırımcı kuruluşlar tarafından anlatıldı.İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.