Bursa raylı sistem konusunda dünyadaki üretim merkezlerinden biri olacak

Bursa raylı sistem konusunda dünyadaki üretim merkezlerinden biri olacak :Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kentte raylı sistemlerin gelişmesi noktasında emin adımlar atıldığını belirterek, yerli tramvay üretiminin yanı sıra yan sanayi parçalarının da Bursa’da üretilmeye başlandığını söyledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Durmazlar Makine’yi ziyaret ederek, yerli tramvay üretimi çalışmalarını yerinde inceledi.
Başkan Altepe, kentin raylı sistemlerde öncü olduğuna dikkati çekerek, “‘Dönem başında Bursa, raylı sistemlerin dünyadaki üretim merkezlerinden biri haline gelecek’ demiştik. Tramvay imalatının sürdüğü Bursa’da bir yandan BursaRay ve metro araçlarımızın ihalesine çıkıp, onları yapıma hazırlarken diğer taraftan da Fransız firmalarının ürettiği hızlı trenlerin altyapısını üretmeye başladık” dedi.
Bursa’nın güçlü potansiyeline dikkati çeken Başkan Altepe, “Hızlı tren parçalarının ana parçaları olan bogieler (buji) de Bursa’da Durmazlar tarafından üretiliyor. Bursa’da tramvay, metro ve hızlı trenle ilgili imalatlar başlamış oldu. Aynı zamanda raylı sistem araçları üretilirken yan sanayii de gelişiyor. Bursa, sadece araçlarıyla değil yan sanayiyle de bu sektörde dünyanın önemli bir merkezi olma yolunda hızla ilerliyor” diye konuştu.
Başkan Altepe, hızlı bir giriş yapılan sektörde çalışmalarının sonuçlarını kısa sürede aldıklarını da sözlerine ekledi. Hedef, Türkiye’nin kalkınması Durmazlar Makine Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Durmaz da Türkiye’de olmayan bir sektöre Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe vesilesiyle adım attıklarını ifade ederek, “Türkiye’de böyle bir sektör yoktu. Sayın Altepe, vesile olunca biz de bu işi yapmaya talip olduk ve altından kalktık. Bursa’da üretilen bu tramvaylar 2-3 aydan bu yana, günlük 9-10 bin yolcu taşıyor” dedi.
Durmaz, başarının haklı gururunu yaşadıklarını da kaydederek, bundan sonraki süreçte sektörün gelişmesini, Bursa’da sanayicilerin daha çok iş yapmasını ve bu sayede de Türkiye’nin kalkınmasını amaçladıklarını söyledi. Durmaz, “Amacımız doğrultusunda ilerliyoruz. İnşallah hızlı treni de bir gün Durmazlar ailesi olarak yaparız” diyerek, hızlı tren üretiminin de hedefleri arasında olduğunu vurguladı.

 

Güncel Demiryolu İhalle Takvimi

Pts 18

İhale İlanı : Araç Kiralama Hizmeti Alınacaktır

Kasım 18 @ 14:00 - 15:00
Organizatör: TCDD
444 8 233
Pts 18
Pts 18

İhale İlanı : Özel Güvenlik Hizmeti Alınacaktır (TÜLOMSAŞ)

Kasım 18 @ 15:00 - 16:00
Organizatör: TÜLOMSAŞ
+90 222 224 00 00

Demiryolu İhale Haberleri Ara

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar