Diyarbakıra raylı sistem geliyor

Diyarbakıra raylı sistem geliyor :Adalet ve Kalkınma Partisi (Ak Parti) Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı Galip Ensarioğlu, seçim sürecinde hiçbir siyasi parti ve adayla çatışmayacaklarını söyledi. Ensarioğlu, Diyarbakır’da hiçbir belediyecilik anlayışını göremediklerini belirterek, yerel parlamenter sistemini Diyarbakır’a getireceklerini, Diyarbakır’a raylı sistem ve surların etrafına çevre yolu yapacaklarını dile getirdi.
Diyarbakır küçük Millet Meclisi’nin (DkMM) toplantısına hava muhalefeti nedeniyle geç katılan AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Galip Ensarioğlu projeleri ile ilgili ilk kez konuştu. Sümerpark Toplantı Salonu’nda yapılan gündem toplantısında önemli açıklamalar yapan Ensarioğlu, Diyarbakırlılara müjde verdi.
“DİYARBAKIR’DA HİZMET YARIŞINA GİRECEĞİZ”
Bölgede örnek bir seçim geçirmeyi umut ettiklerini ifade eden Ensarioğlu, herkesle samimi dost olduklarını kaydetti. Ensarioğlu, “Herkesin kendi programı, kendi ideolojik çizgisi ve kendi siyasi çizgisi farklıdır. Diyarbakır’da bir hizmet yarışına gireceğiz. Diyarbakır’ın hizmetkarlığına talip olduğumuz bugünlerde hiçbir siyasi parti ve parti adayı ile çatışma niyetinde değiliz. Çatışmadan kendimizi ve projelerimizi anlatarak halkın karşısına çıkıp bu hizmetkarlığı talep edeceğiz. Yetki isteyeceğiz ve halkın verdiği yetkiyi sadece halka kullanacağız. Bu yetkiyi de kimseyle paylaşmayacağız. Halkın yetkilendirmediği hiç kimseyle bu yetkimizi paylaşmayacağız” dedi.
BDP’Lİ BELEDİYELERE ELEŞTİRİ
Galip Ensarioğlu, isim vermeden BDP’li belediyeleri eleştirilerde bulundu. Ensarioğlu, “Bu kent 30 yıldır bir savaş yaşadı. Büyük yıkımlar yaşadı. Can güvenliğinin ön planda olduğu yerde her şey geri plandadır. Bu kentte zorunlu göç yaşandı. Doğal olmayan yollarla bu insanlar göç ettirildi. Adeta bir yıkımdan sonra uzunca bir süredir de kentte büyük projeler dediğimiz bir belediyecilik anlayışını Diyarbakır’da göremediğimizi iddia ediyoruz” diye konuştu.
“BU KENTİN TEK BİR MECLİSİ OLACAK”
Ensarioğlu, bu kenttin tek bir meclisinin olacağını ve bu meclisin de kenti idare edeceğini söyledi. Ensarioğlu, “Bu meclis her ne kadar belediye meclisi olarak geçse de, yerel birer parlamenter niteliğinde olacak. O kalitede bu seçimler yapılmalı. Bu meclisin katılımı ile artık başkanlar da kendi başına istediği gibi yönetemeyecek. Yani birlikte bir yönetim olacak. Öz yönetim dediğimiz şey gerçekleşmiş olacak” şeklinde konuştu.
“DİYARBAKIR’A RAYLI SİSTEM GELİYOR”
Ensarioğlu Diyarbakırlılara raylı sistem müjdesini vererek konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Biz de Diyarbakır’a güçlü bir ekiple geleceğiz. İlçe adaylarımız ile birlikte hızlı bir şekilde geleceğiz. Çok büyük projelerimiz var. Sadece her mahalleye park etmenin dışında her ilçeye de büyük parklar inşa edeceğiz. Diyarbakır’ın 17 ilçesi var, 17 park inşa edeceğiz. Büyük hayvanat bahçelerinden, eğlence merkezlerine kadar bu parklarda her şey olacak. Raylı sistemde gelecek. Kenttin öz kimliği olan Sur içini özüne uygun bir şekilde eski bütün yapıları yıkarak, yerini de boş bırakmadan oraları birer açık hava müzesi haline getireceğiz. Aynı zaman da orada yaşam olacak”.
“SURLARIN ETRAFINA ÇEVRE YOLU GELECEK”
Ensarioğlu, seçilmesi durumunda yapmayı düşündüğü projeleri şu şekilde anlattı:
“Vadi projesi ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na yaptırdığımız projeler bitti. Aslında bu da Büyükşehir Belediyesi’nin yapması gereken bir hizmetti. Bugüne kadar yapılamadığından dolayı biz bu projeleri bitirip seçimlerden önce temelini atacağız. Vadi projesinin etrafında regülasyon alanları olacak. Kesinlikle konut ve yapılaşma olmayacak. İmara açılmayacak. Çok farklı projeler geliştiriyoruz. Diyarbakır surlarının etrafına bir band bırakıp etrafından çevre yolu açacağız. Şu anda Diyarbakır’a gelenlerin surları görme fırsatı yok.
sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar