Eskişehir Gar projesi hayal kırıklığı mı olacakEskişehir Gar projesi hayal kırıklığı mı olacak :Uzunca bir süreden bu yana yapılıp yapılmayacağı tartışma konusu olan yeni gar projesine ilişkin kuşkular DDY’nin tabelası ile daha da arttı. Şehrin çeşitli yerlerine yerleştirilen görsellerde hızlı trenin Eskişehir geçişine ilişkin sadece peron fotoğraflarını yer alması kafaları karıştırdı.
HEP TARTIŞILDI
Hükümetin önemli projeleri arasında yer alan Yüksek Hızlı Tren’in inşaatları devam ederken, diğer yandan da hızlı trenin geçeceği kentlerdeki gar binalarının yenilenmesi fikri de sıcaklığını koruyor.
Hızlı trenin ilk geçtiği kent olan Eskişehir’de de yıllardır konuşulan bu konu hakkında bugüne kadar net bir adım atılamamış olması ise endişeleri artırıyor.
Konuya ilişkin siyasilerin yaşadığı tartışmalarda gündeme sıkça geldi. Geride kalan süreçte yeni gar yerinin neresi olacağına ilişkin yaşanan sert tartışmalar, bu konuda somut adımların atılmasını geciktirmişti. Büyükşehir Belediyesi yetkilileri yeni garın şeker fabrikası bölgesinde yapılmasını isterken, hükümet yetkilileri ise yeni garın TCDD’ye ait arazi olan Enveriye bölgesinde inşa edilmesi konusunda ısrar etmişti.
ESKİŞEHİR GARI DİYE GÖRSELLER DOLAŞTI
Öte yandan Eskişehir’e yapılacak yeni garın projesi olduğu iddiasıyla bir görsel sürekli olarak kamuoyunda yer almış, yapılacak olan uygulama projesinin belirtilen fotoğraf olduğu iddiaları ortaya atılmıştı. İçerisinde 5 yıldızlı otelden, restoranlara kadar pek çok sosyal donatının da yer aldığı yeni garın yer altına yapılacağı da iddialar arasında yer almış ancak geçen süreçte tüm bu iddialar yerini sessiz bir bekleyişe bırakmıştı.
BAŞBAKANDAN PERON İDDİASI
Aradan geçen zaman içerisinde konuya ilişkin herhangi bir gelişme olmaması ise Eskişehirlilerin aklına “Garımız ne oldu?” sorularını sıkça getrdi. Tam bu süreçte, il kongresi için kente gelen ve Valilikte Eskişehirli kurmayları ile bir araya gelen Başbakanın da projenin akıbetini sorduğu, arkasından “Şimdilik bu projeyle uğraşmaya gerek yok, peronlar inşa ederek hızlı terin geçişini sağlayın” dediği yönünde pek çok söylenti ortaya atılmıştı.
Bu söylentilerin güçlü şekilde kentte dolaşmasının ardından, devam eden bekleyiş, proje ihalesinin yapılacağı söylemiyle heyecanlı bir bekleyişe çevrilmişti.
BAŞBAKANIN SÖYLEDİĞİ İDDİA EDİLEN SÖZLERDEKİ GİBİ!
Ancak son olarak DDY tarafından kentin çeşitli noktalarına asılan ve “Hızlı Tren Eskişehir Geçişi Projesi” olarak tanıtılan görselde, başbakanı doğrular türden görüntülerin yar alması herkesin aklını karıştırdı. Proje resmi olarak hızlı trenin Eskişehir geçişinin peronların bulunduğu bir alanda gösterilmesi, peronların gerçek yaşama uygun olarak, içerisinde reklam panoları, çatı düzenlemeleri, yolcu figürleri ve diğer unsurları da içerisine alacak şekilde yapılması “Gar projesi hayal kırıklığı mı olacak?” sorusunu gündeme getirdi. YHT’nin Eskişehir geçişi fotoğrafını gören pek çok Eskişehirli ise; “Anlaşılan bizim yeni gar projesi yine bir başka bahara kaldı”” demekten de kendisini alamadı.
YETKİLİLERDEN AÇIKLAMA BEKLENİYOR
DDY tarafından paylaşılan görselin ardından heyecanlı bekleyişin yerini alan endişeli bekleyiş, Eskişehirlileri de rahatsız ediyor. Daha önce proje ihalesinin yapılacağı söylenen yeni gar projesine ilişkin gelişmeleri merak eden Eskişehirliler ise; “Umarız yeni gar unutulmaz. Demiryollarının beşiği ve kavşağı garsız kalmaz” diyorlar…

Reklamlar