Gaziantepde Raylı Sistem Ulaşımı Artık AkıllıGaziantepde Raylı Sistem Ulaşımı Artık Akıllı :Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama ve Raylı Sistemler Daire Başkanlığı bünyesinde kurulan ‘Akıllı Durak’ sistemi, vatandaşların ulaşımda modern, çevreci ve ekonomik olan tramvayı seçmeleri için bir sebep daha sunuyor.
Dünyanın ve Türkiye’nin birçok gelişmiş şehirlerinde uzun zamandır kullanılan sistem Gaziantep halkının da hayatını kolaylaştıracak.
Yüzde 100 yerli imkanlarla kurulan sistem, ulaşım konforunu artırdığı gibi, insanları bireysel araç kullanmak yerine toplu taşımaya teşvik edecek. Sistemin kentteki trafik probleminin çözümüne de katkı sunması hedefleniyor.
‘Akıllı Durak’ sisteminin temel olarak yolcu bilgilendirme görevini üstlendiğini vurgulayan Dr. Asım Güzelbey, “Şehrimizde kurulan akıllı durak sistemi temel olarak 3 esas üzerine kurulmuştur. Bunlardan ilki ekranların çift taraflı LED ekran oluşu. Vatandaşlarımız durağa gelen ardışık 3 tramvayın geliş zamanını bu ekranlardan takip edebilecekler. Sitem, araçların üzerinde bulunan GPS/GPRS cihazı sayesinde, araçların konumlarını ve hızlarını belirleyerek, bir sonraki istasyona aracın ne zaman varacağını gerçek zamanlı olarak hesaplayarak, o istasyonda bulunan LED ekrana bu bilgiyi yansıtacak. Ekranların alt satırında bulunan kayar bölümde ise vatandaşlarımıza çeşitli duyurularla bilgiler vereceğiz” dedi.
‘Akıllı Durak’ sisteminin ikinci kısmında Araç Takip Sistemi’nin yer aldığını belirten Dr. Asım Güzelbey, “Bu sayede merkezden tramvayın hareketlerini, hızını, kavşak ve makas bölgelerindeki bilgilerini takip ederek sürücüleri anında uyararak, güvenli bir seyahat sunmuş oluyoruz” diye konuştu.
Sistemin akıllı telefonlar ve bilgisayarlardan kolaylıkla takip edilebileceğini söyleyen Dr. Güzelbey, “Sistemin üçüncü kısmında Ulaşım Yazılımı yer alıyor. Yani vatandaşlarımız bu yazılım sayesinde belediyenin resmi internet sitesi üzerinde hangi istasyona ne zaman tramvay geleceğini öğrenme imkânı sahip olacaklar. Böylece vatandaşlar akıllı telefonlarından, bilgisayarlarından veya tabletlerinden tramvayın kalkış zamanını öğrenecekleri için evlerinden ona göre çıkacak, böylece istasyonlarda boş yere beklememiş olacaklardır.
Söz konusu yazılım ilerleyen zamanlarda otobüsleri de içine katarak çok daha geniş bir çapta bilgi havuzu oluşturacak ve yolcu bilgilendirme sistemi çok daha geniş bir bilgilendirme sistemine dönüşecektir. Bu uygulama sayesinde bireysel araç kullanımı yerine toplu taşıma özendirilerek, trafik yoğunluğunda önemli ölçüde rahatlama sağlanmış olacaktır” açıklamasını yaptı.