Gaziantepe tramvay yerine metro planlaması yapılmalı

Gaziantepe tramvay yerine metro planlaması yapılmalı :Gaziantep Mimarlar Odası yerel seçim öncesinde kentin sorunlarına dikkat çekti.Gaziantep Mimarlar Odası Başkanı Sıtkı Severoğlu, başta trafik ve imar planı olmak üzere kentte yaşanan sorunlar ve çözüm önerilerine ilişkin hazırladıkları raporu, belediye başkan adaylarına sunacaklarını söyledi. Severoğlu, ‘Yerel Seçim Bildirisi’ adıyla hazırladıkları rapor ile başkan olacak yerel yöneticilere kentin hem sorunlarını hem de çözüm önerilerini ilettiklerini ifade etti.
Mimarlar Odası’nda basın toplantısı düzenleyen Sıtkı Severoğlu, yerel seçimler öncesi hazırladıkları bildiriyi açıkladı. Kentin en büyük sorunun trafik olduğuna dikkat çekten Severoğlu, “Mart ayında yapılacak yerel seçimlerde seçilecek belediye başkanı kucağında ‘Ulaşım Sorunu’ adlı saatli bomba bulacaktır. Bugüne kadar ulaşım ile ilgili yapılanların, yapanlar tarafından sorun yaratmak için değil, sorun çözmek için yapıldığına inanıyoruz. Amacımız, bizlerin de yaşadığı sorunları tespit ederek çözüm arayışlarına katkı sağlamaktır” dedi.
TRAMVAY ÇÖZÜM DEĞİL SORUN OLDU
Kentin toplumu taşımadaki büyük yükünü çeken tramvayın çözümden çok sorun getirdiğini ve mevcut uygulamaların Ulaşım Ana Planı’na aykırı olarak yürürlüğe girdiğini anlatan Severoğlu şöyle konuştu:
“Tramvay projesi bu haliyle artacak yolcu taleplerini karşılamayacaktır. Belediye kaynaklarından ciddi bir destekle tramvay çalışabilmektedir. Tramvay için trafikteki araçlar, hemzemin kavşaklarda beklemekten dolayı ciddi bir bedel ödemektedir. Mevcut uygulamalar Ulaşım Ana Planı’na aykırı olarak yapılmış ve yolcu taleplerini karşılaması mümkün değildir. Seçilen tramvayların yaşlarından ve teknolojilerinden dolayı kullanılmasındaki yasal sorunlar bir yana, gelecekte de sürekli sorun yaratacaktır. Sorunun çözümü için Ulaşım Ana Planı yeniden gündeme alınarak revize edilmelidir. Uzun vadede marka kent olmak istiyorsak, gelecek için yer altı metro planlaması yapılmalıdır.”
Belediye meclislerinde alınan imar tadilatı kararlarının yasalara aykırı olarak yapıldığını savunan Severoğlu, “Gaziantep’te arsa fiyatları astronomik rakamlara ulaşmış ve arsa temin sorunu yaşanmaktadır. Kentimizin belediye meclislerinin gündeminin büyük bölümüne yakınını imar tadilatları oluşturuyor. Bu durumda ya kentin üst ölçek planında bir sorun vardır ve yeniden yapılması gerekir, ya da yapılan tadilatlar yasa ve yönetmeliklere aykırıdır” diye konuştu.
Yapılan yüksek binaların ve imar alanlarında sosyal tesis ve yeşil alanların azlığının kente zarar verdiğini dile getiren Sıtkı Severoğlu, deprem riskine karşı eğitici çalışmaların yapılması gerektiğini kaydetti.

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.