Haliç Metro Geçiş Köprüsü Şubat'ta açılıyorHaliç Metro Geçiş Köprüsü Şubat’ta açılıyor :Haliç Metro Geçiş Köprüsü’nün, deneme seferleri ve son rötuşların ardından şubat ayında hizmete girmesi planlanıyor.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden alınan bilgiye göre; İstanbul Metrosu’nun en önemli aşamalarından biri olan köprünün yapımında sona yaklaşıldı.
KÖPRÜNÜN TEKNİK ÖZELLİKLERİ
Mevcut Unkapanı Köprüsü’nün ortalama 200 metre güneyinde, 2 Ocak 2009’da yapımına başlanan köprü, dünyada ileri teknolojik köprülerde uygulanan “eğik askılı cable-stayed” sistemiyle inşa edildi. Ortası raylı sistem, iki kenarı yayaya açık olarak yapılan, 460 metresi deniz üzerinde olmak üzere 936 metre uzunluğundaki köprünün sudaki kısmında 4 ayak bulunuyor. Köprü, deniz ortasında 47 metre yüksekliğindeki iki ayağa oturuyor. Denizden yüksekliği 13 metre olan 12,6 metre genişliğindeki köprünün Unkapanı tarafında açılır kapanır bir bölüm de yer alıyor. Köprü, 180 milyon liraya mal oldu.
SEYİR TERASI VE YAYA GEÇİŞİ ÜCRETSİZ OLACAK
Haliç Metro Geçiş Köprüsü sayesinde Hacıosman’dan metroya binen yolcular, kesintisiz Yenikapı aktarma istasyonuna ulaşacak. Burada Marmaray bağlantısıyla Kadıköy-Kartal’a, metro bağlantısıyla da Bakırköy-Atatürk Havalimanı veya Bağcılar-Olimpiyatköyü-Başakşehir’e kısa sürede ulaşılabilecek. Seyir terasının da olduğu köprüden yaya geçişleri ücretsiz olacak.
ŞUBAT AYINDA AÇILMASI PLANLANIYOR
Haliç Metro Geçiş Köprüsü’nde, 10 Ocak’ta başlayan deneme sürüşleri başarılı bir şekilde devam ediyor. İnşaat çalışmaları büyük ölçüde tamamlanan köprüde korkuluk çalışmaları, yürüyen merpenler, köprü üzerindeki tek durağın cam kaplaması ve aydınlatma direkleri montajı da yapıldı. Sona gelinen çalışmaların tamamlanmasının ardından köprünün şubat ayında açılması hedefleniyor.İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.