Haydarpaşa 500 günde yenilenecek

Haydarpaşa 500 günde yenilenecek : Çatısında çıkan yangın yüzünden büyük hasar gören Haydarpaşa Garı’nın 500 gün sürecek tadilatı şubatta başlayacak
Çatısındaki izolasyon çalışması yüzünden çıkan yangında büyük hasar gören tarihi Haydarpaşa Garı’nın komple tadilatı yapılacak. TCDD, Haydarpaşa Gar binasının yenilenmesi için ilk adımı 10 Kasım 2010’da attı. İstanbul Teknik Üniversitesi’ne başvuran TCDD yetkilileri, Haydarpaşa Garı’nın kullanılmadığı için birçok yapı problemi olan çatı katı başta olmak üzere, giriş ve bekleme holleri gibi gar yolcusuna hitap eden yakın çevresine yönelik iyileştirme çalışmalarının üniversite işbirliği ile yapılmasına karar verdi. 28 Kasım 2010’da gar binası çatısında meydana gelen yangın, 106 yıllık tarihi binanın restorasyon sürecini hızlandırdı. Marmaray Projesi kapsamında banliyö hatlarının yenilenmesi nedeniyle sefer yapılmayan Haydarpaşa Garı’nın restorasyonu çalışmalarında TCDD son aşamaya geldi. TCDD Emlak ve İnşaat Dairesi, 28 Ocak’ta ihale düzenleyerek Haydarpaşa Garı’nın komple tadilatını yaptıracak. Yapılacak restorasyon kapsamında gar binasının çatısı yenilenecek, dış cephe temizliği ve bakımı yapılacak. Ayrıca, binanın ahşap doğramaları da aslına uygun olarak yenilenecek. Önümüzdeki ay başlaması planlanan çalışma, 500 gün içinde tamamlanacak.
CEPHESİ YENİLENECEK
2010’da çıkan yangında büyük hasar gören tarihi Haydarpaşa Garı’nın çatısı yenilenecek, dış cephe temizliği ve bakımı yapılacak.
sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar