İzmit tramvay hattı ihalesi gerçekleştirdi

İzmit tramvay hattı ihalesi gerçekleştirdi :Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İzmit’te Sekapark ve Otogar arasında yapacağı tramvay hattının avan ve uygulama projelerinin hazırlanması için ihale gerçekleştirdi.
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin İzmit Belediyesi ile ortaklaşa yapacağı tramvay projesi için önemli adım atıldı. Ulaşım Master Planı kapsamında Sekapark ve Otogar arasına yapılması planlanan tramvay hattının avan ve uygulama projelerinin hazırlanması için ihale gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediyesi’nde yapılan ihaleye tek firma olarak katılan Boğaziçi Mühendislik 696 bin 400 lira teklif verdi. İhale komisyonunun değerlendirmesinin ardından firmanın işi 180 günde teslim etmesi planlanıyor.
Tramvay hattı 6,5 km uzunluğunda olup güzergah batıda tren garından başlayıp yürüyüş yolu üzerinden Şehit Rafet Karacan Bulvarı’nı takip edecek. Doğu Kışla Parkı doğusundaki Köse Sokak üzerinden Mustafa Kemal Bulvarı’na dönecek olan tramvay, Necip Fazıl Caddesi’ne oradan Sarı Mimoza ve Akarca caddeleri üzerinden de İzmit Şehirlerarası Otobüs Terminali’ne ulaşacak.
Tramvay, sadece tren garı ile Merkez Bankası arasında kalan kesimde trafikle karışık gidecek, onun haricinde kendi yolunda hareket edecek. Bir hat gidiş, bir hat dönüş olmak üzere çift hat olarak işletilecek tramvay için güzergah üzerinde 12 istasyon belirlendi.
Tramvay sistemi, gerek istasyon noktaları ve sinyalize kavşak noktaları dışında duraklama yapmaması, gerekse duraklama yapacağı noktalarda hareketinin kontrol edilebilmesi açısından kent merkezi toplu taşıma yolcu trafiği çözümü için önemli bir alternatif olarak görülüyor.


 


İlk yorum yapan olun

Yorumlar