İzmite tramvay geliyorİzmite tramvay geliyor:Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 2009 seçimleri öncesi İzmit’e söz verdiği, ama gerçekleştiremediği Tramvay Projesi, artık geri dönülmeyecek noktaya geldi. İzmit şehir merkezinde çalışacak tramvayların modeli, 14 Ocak Salı günü Anıtpark mevkiine monte edilecek. Tramvay kabinini ve rengini İzmit halkı belirleyecek.
KENT MERKEZİNE ARAÇ GİRMEYECEK
Büyükşehir Belediyesi’nin gerçekleştireceği tramvay projesi ile ilgili ayrıntıları İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan gazetemize anlattı. Doğan, 2015 yılından itibaren çalışacak tramvayın büyük olasılıkla Yürüyüş Yolu üzerinden gideceğini, Merkez Bankası ile, Endüstri Meslek Lisesi arasındaki güzergaha araç girişinin tamamen yasaklanacağını ve kent merkezinin tamamen yaya ve bisiklet yolu haline geleceğini söyledi.
7 KİLOMETRE’DE 11 DURAK
İzmit Belediye Başkanı Doğan’ın verdiği bilgiye göre, İzmit’te tramvay hattının ilk etabı 7 kilometre olacak. Seka Spor Salonu önünden başlayıp, Merkez Bankası mevkiinden şehir merkezine girecek olan Tramvay, Anıtpark-Şehit Rafet Karacan Bulvarı-Real önü-Doğu Kışla- Yenişehir Mahallesi –Yahya Kaptan Köprülü Kavşağı altından geçerek SDKM önünden Otogar’a ulaşacak. 7 kilometrelik güzergahta 11 durak bulunacak.
12 MODEL, 6 RENK
İzmit şehir merkezinde, Bursa’da üretilen tramvay kabinlerinin kullanılması planlanıyor. Salı günü Anıtpark’te sergilenecek olan kabinin 12 farklı modeli, 6 farklı rengi bulunuyor. İzmitliler sergilenen kabini inceleyip, renk ve model konusunda tercih yapacak. En çok beğenilen model ve renk İzmit’te kullanılacak. Tramvay için “İzmitray”, “İzray” isimleri düşünülüyor. Doğan isim konusunda da önerilere açık olduklarını söyledi.
İKİNCİ ETAP DAHA SONRA
Nevzat Doğan, tramvay hattının 1 nci etabının 2015 yılı başında hizmete gireceğini, Otagar’dan başlayıp Yeşilova-Turan Güneş Caddesi- İnönü Caddesi üzerinden Cumhuriyet Parkı ve Kız Meslek Lisesi’ne uzanacak 2 nci etabın çalışmalarına hemen başlanacağını söyledi. Bu arada Büyükşehir Belediyesi’nin Yarımca-Cengiz Topel arasındaki 32 kilometrelik hatta kuracağı hafif raylı sistem için de çalışmalar devam ediyor. Hedef, raylı sistemi 2023 yılına kadar Umuttepe’ye götürmek.