Marmaray durakları arsa ve konut fiyatlarını uçurduMarmaray durakları arsa ve konut fiyatlarını uçurdu :Marmaray Projesi’nin geçtiği 40 durak üzerindeki bölgelerde emlak fiyatları arttı. Emlak uzmanlarına göre arsa ve konut fiyatlarının fiyat artışı devam edecek.
Marmaray projesi, İstanbul Halkalı ile Gebze arasında uzanıyor. 40 duraktan oluşacak. Son durağı Gebze’de Barış Mahallesi olacak.
Marmaray’ın adının duyulmasıyla geçeceği bütün duraklardaki gayrimenkul fiyatları neredeyse ikiye üçe katladı.
Gebze’de de Marmaray beklentisi satın alınmış görünse de, proje bitip ulaşım hızlandığında fiyatlar yeniden ivme kazanacak
Bölgedeki gayrimenkul uzmanları, emlak fiyatlarında hala büyük fırsatların olduğunu ve yüzde 30’lardan yüzde 100’lere kadar prim potansiyeli taşıdığını söylüyorlar.
Arsa fiyatları uçuşta
Marmaray’a yakın bölgelerde konut fiyatları yüzde 60-70 seviyelerinde değer kazanırken, uzak bölgeler ise yüzde 40 prim yaptı. Arsa fiyatları ise iki kat daha hızlı yükselerek neredeyse bire bir kazandırdı.
Tatlıkuyu Mahallesi’nde konut metrekare birim fiyatlarının 800 ile 1.000 TL’den 1.300 TL’ye çıktığını ifade eden İşkar Gayrimenkul Satış Danışmanı Seçkin Kaya, aynı bölgede arsaların metrekare fiyatları 500 ile 700 TL iken 1.500’leri gördüğünü söyledi. Kaya sözlerine şöyle devam etti :
“Marmaray’dan daha uzak bir semt olan Beylikbağ mahallesinde artışlar daha sınırlı oldu. Metrekare fiyatları 200 ile 250 TL arasında değişen arsa fiyatları 300-350 TL civarına yükseldi. Konutlarda ise birim fiyatlar 800 TL’den 1000 TL civarına çıktı.”
‘Arsaya yatırım yapın’
Satış Danışmanı Seçkin Kaya, Gebze’ye yatırım yapacaklara arsa almalarını öneriyor: “Barış Mahallesi, İstasyon, Eski Hisar ve Marmaray’a yakın bölgeleri yatırım için öneririm.”
Tatlı Kuyu ve Barış Mahallesi hızlı değer kazanan bölgeler
Tatlıkuyu semti ile Barış Mahallesi arasında bir bölgeye Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Tatlıkuyu Vadi Projesi  yapıyor. Bu proje içinde teleferik sistemini de içeriyor. Projenin etkisi Eski Hisar’dan Gebze’ye kadar uzanıyor (Gebze’deki Seka Parkı’nın bir benzeri yapılmak isteniyor). Bu bölgelerde yapılaşma çok hızlı ilerliyor.
Marmaray’ın son durağının bulunduğu Barış Mahallesi ve onun civarındaki İstasyon ve Tatlıkuyu semtleri pahalı semtler oldular. İşçi kesiminin artık bu bölgelere gücü yetmiyor. Daha çok üst düzey yöneticiler ve İstanbul’dan gelenler alıyor.
Tatlıkuyu bölgesi Marmaray’dan da önce yükselen bir bölgeydi. Gebze’de yapılaşma bu bölgeye doğru kayıyor.
TOKİ konutlarına talep artıyor
TOKİ, Gebze’den Dilovası’na doğru dev projeler yapıyor. Bu bölgedeki eski taş ocakları yaşam alanına çevriliyor. Bu konutların 2. Etap satışları bitti ve 5 etap daha yapılacak. 2 ay önce 20 bin TL’ye devredilen daireler, yüzde 100 artışla 35-40 bin TL’ye kadar çıkmış durumda. Bölgedeki emlakçılar 5 ile 10 yılda bu bölgenin Ataşehir konumuna geleceğini söylüyorlar. Yatırım amaçlı alım için öneriliyor.
Sanayi taşınacak yerine yaşam alanı yapılacak
Gebze ile Çayırova arasındaki sanayinin kaldırılıp, yaşam alanına dönüştürüleceği söylentileri var. Bu bilgiyle hareket edip bölgede site yapmaya başlayan müteahhitler çoğalıyor. Bu söylenti gerçeğe dönüşürse İstanbul’un dev inşaat firmaları bu bölgeye akın edebilir.

 

Reklamlar