Sincan Metrosunun açılış tarihi belli oldu

Sincan Metrosunun açılış tarihi belli oldu :Başkentlilerin yıllardır beklediği Sincan Metrosu, haftaya bugün açılıyor. Ankara Hürriyet yapımı yılan hikayesine dönen üç hattan biri olan Sincan metrosunun 13 yıllık serüvenini derledi.
Ankaralıların yıllardır beklediği Sincan Metrosu, 13 Ocak Pazartesi günü açılıyor. Yapımına Büyükşehir Belediyesi tarafından 2001 yılında başlanan ve kaynak yetersizliği yüzünden bitirilemediği için 7 Mayıs 2011’de düzenlenen bir törenle Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na devredilen metro inşaatı, bağlangıcından 13 yıl sonra hizmete giriyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 11 Aralık 2013’te deneme sürüşünü yaptığı metronun 13 yıllık serüvenini Ankara Hürriyet derledi.
YAPMAMIZ MÜMKÜN DEĞİL
Sincan metrosunun yapımına 2001 yılında Büyükşehir Belediyesi tarafından başlandı. İnşaat başladıktan bir süre sonra durduruldu. İnşaat aşamasında yıllarca bekleyen metro için Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, 30 Nisan 2011’de, “Metroları yapmak belediyelerin gücünü aşan bir iştir. Mevcut olan ekonomik imkanlarımızla metroları bizim kendimizin yapabilmesi kesinlikle mümkün değil” diyerek ‘bitiremeyeceğiz’ mesajını vermişti.
TÖRENLE DEVREDİLMİŞTİ
Gökçek’in ‘bitiremeceğiz’ açıklamasından yedi gün sonra 7 Mayıs 2011’de ise metro inşaatı, düzenlenen bir törenle Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na devredildi. Devir teslim töreni, ODTÜ Metro İstasyonu’nda yapıldı. Törene dönemin Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek de katılmış, Gökçek’e işi bu aşamaya kadar getirdiği için teşekkür ederek, “Bu iş bu kadar kolay değil. Soğanın acısını yiyen değil, doğrayan bilir. Buraya kadar bu işi doğradı, getirdi. İnşallah bundan sonraki kısmını da Ulaştırma Bakanlığımız yapacak” açıklamasında bulunmuştu.
29 EKİM’E YETİŞMEDİ
Devir teslim töreninin ardından çalışmalara başlayan Bakanlık yetkilileri ise, metro açılış tarihini ilk olarak 2014 Nisan ayı olarak gösterdi. Bakanlık Altyapı Yatırımları Genel Müdürü Metin Tahan, açılması planlanan hattın açılış tarihi revize edilerek, Cumhuriyet’in 90’ıncı kuruluş yıl dönümünün denk geldiği, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında İstanbul’daki Marmaray ile birlikte açılacağının bilgisini vermişti. Fakat, İstanbul’daki Marmaray’ın açılışına ağırlık verilince, Sincan Metrosu ikinci planda kalarak açılamadı.
BAŞBAKAN SÜRDÜ GÖKÇEK DUYURDU
Başbakan Erdoğan’ın 11 Aralık 2013’de deneme sürüşünü bizzat gerçekleştirdiği Sincan Metrosu’nun açılış tarihini ise Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Twitter hesabından duyurmuştu. Gökçek, hesabından, “Sincan’a söz vermiştik ve söz yerini buldu. İnşallah 13 Ocak itibariyle vatandaşımızın hizmetine resmen girecek. Sincan Metrosu hayırlı olsun” yazmıştı.
ANKARALILAR ADINA UYANIKLIK YAPTIK
Gökçek, geçen sene katıldığı birçok programda ise metroyu tamamlayamama sebebini ise şu sözlerle açıklamıştı:
“Dünyanın hiçbir ülkesinde metroları belediyeler kendi bütçelerinden uzun uzadıya yapamazlar. Ben de belediye imkanlarıyla 44 kilometre metroya başladım. Eğer 10 kilo olsa biterdi ama biz Ankaralılar adına bir uyanıklık yaptık. Eğer 44 kilometreye başlarsam kaldığı yerden devlet bunu devam ettirir ve dediğim gibi de oldu. Dolayısıyla hedefte herhangi bir şaşma yok.”
13 OCAK SON OLSUN
Yaklaşık 13 yıldır metronun açılmasını bekleyen Başkent sakinleri ise yetkililerin sürekli tarih değiştirmesinden dert yandı. Ankaralılar, metro için sürekli bir tarih verildiğini fakat verilen tarihlerde açılmadığını ifade ederek, “Başkent metrolarının açılış tarihi Nasrettin Hoca’nın göle maya çalmasındaki fıkraya benziyor. Bizim yetkililer de sürekli bir tarih ortaya atıyorlar ‘Ya tutarsa’ diyerek. Umarız, 13 ocak son tarih olur ve metro açılır” dedi.
sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar