Tarihi Eğirdir Tren Garı SatılıyormuTarihi Eğirdir Tren Garı Satılıyormu :Türkiye’nin en eski tren garları arasında yer alan ve “Tarihi Miras” niteliğindeki Eğirdir Tren Garı’nın akibeti ne olacak?
“Çürüyen Tarihi Anıt” (Akdeniz Özel Haber) başlığıyla verilen haberde Eğirdir Tren İstasyonunun satışa çıkarıldığı bildirildi.
Haberde “Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) mülkiyetindeki Eğirdir Tren İstasyonunu satışa çıkardı. 2 taşınmaz için 4 kuruluş teklif verdi” ifadesi kullanıldı. Haber ilçemizde üzüntü ve tepkiyle karşılandı.

İNGİLİZLER YAPMIŞTI
Göller bölgesinin kalbi konumundaki Isparta’nın Eğirdir ilçesi, 1919 yılında “Aydın hattı Köşk-Eğridir İşletme Müdürlüğü” adıyla işletmeye açılan demiryolu hattının son durağı olan tren istasyonuna da ev sahipliği yapıyor. İngiltere’nin 1800’lü yıllarda Isparta’dan orman ürünleri ve ipek el halısı götürmek için tren raylarını döşetip istasyon yapılarını inşa ettirdiği tarihi garı Atatürk’ün de 1919 yılında yurt gezisi sırasında kullandığı kayıtlarda yer alıyor.

80 YIL HİZMET VERDİ
Seksen yıl yük ve insan taşımacılığıyla bölge insanına hizmet veren tarihi istasyon 2001 yılında seferlerin iptal edilmesiyle kaderine terk edilmiş durumda. Kurtuluş Savaşı’nda da önemli bir işleve sahip olan Eğirdir İstasyonu ve çevresindeki yapılar, 2009 yılında özelleştirme tahtasına konularak satışa çıkarılan 25 istasyonun arasında bulunuyor. Ünlü yönetmen Atıf Yılmaz’ın Mine filmine de ev sahipliği yapan Eğirdir İstasyonu’nun bugünkü içler acısı halini görenler özellikle tarihi binaların pencere kısımlarının betonla doldurulmasını tarihe saygısızlık olarak nitelendiriyor. Eğirdir Garı’nda demiryolu sistemi çürürken, yapılar da virane haline geldi.
ATATÜRK’Ü BÜYÜLEDİ
Atatürk’ün trenle yaptığı ziyaret sırasında tarihi demiryolu köprüsü üzerinde treni durdurarak Eğirdir’in güzelliğinden çok etkilendiğini ve “Ne muhteşem manzara” sözleriyle beğenisini dile getirdiğini biliyoruz.