TCDDde çok tartışılacak uygulamaTCDDde çok tartışılacak uygulama :TCDD liman işletmelerindeki yolsuzluk operasyonunun ardından Genel Müdürlük’te ihalelerin yapıldığı daireye getirilen giriş-çıkış yasağı tartışmaya neden oldu.
Demiryollarında örgütlü Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) Yönetim Kurulu, TCDD Genel Müdürü’nün personelin kullandığı koridoru kendi personeline yasakladığını ileri sürdü. BTS Yönetim Kurulu’nca yapılan açıklamada şöyle denildi:
“TCDD Genel Müdürlüğü iddialar karşısında çözümü, kurum ihalelerinin yapıldığı ve takip edildiği Malzeme Dairesinin giriş ve çıkışını yasaklamakla buldu. Genel Müdürlük binasının giriş katında yer alan Malzeme Dairesinin başka birimlerle ortak kullandığı ve Gar tarafından girişte Genel Müdürlük geçişi de sağlayan koridor TCDD Genel Müdürünün sözlü talimatıyla geçişlere kapatılmıştır. Üstelik personelin kullandığı koridoru kendi personeline yasaklamakla rüşvet ve yolsuzluk iddialarının gizlenebileceğini, saklanabileceğini düşünen TCDD yönetimi bu yasakçı yaklaşımları bir an önce bırakarak çalışma mekanının bir bölümünü kendi personeline yasaklama kararı gibi dünya üstünde rastlanmayacak bu kararı bir an önce geri almalıdır.
RAYLI SİSTEMTEN UZAKLAŞILIYOR
Bugün bütün dünyada kabul edilen çağımızın en önemli ulaşımı olan raylı taşımacılık ne yazık ki ülkemizde siyasi tercihler, doğru olmayan uygulamalar nedeniyle hak ettiği yere ulaşmak bir yana her geçen gün uzaklaşmaktadır. Kurumumuz ülke ulaşımıyla ilgili hizmetler yönüyle kamuoyu gündemine girmesi gerekirken yolsuzluk ve rüşvet iddialarıyla gündeme girmesi 158 yıllık bu kuruma verilen en büyük zarardır. Kurumumuzun 158 yılda oluşan bu güveni zedelenmemeli, boşa çıkarılmamalıdır. TCDD, bir an önce hakkındaki iddialara, yasaklama yerine, şeffaflık ve açıklıkla cevap vermeli, Sayıştay raporlarına da konu olan usulsüzlükleri bir an önce cevaplandırmalı ve usulsüzlükleri gidermenin yollarını aramalı ve usulsüzlük varsa bunların yargı önüne çıkarılması için gerekli çabayı göstermelidir.