TÜLOMSAŞı tanıyor musunuzTÜLOMSAŞı tanıyor musunuz :Türkiye’de yan sanayinin hiç olmadığı 1961 yılında sıfırdan otomobil üretmeyi başaran mühendislerimizin, teknisyenlerimizin ve Eskişehir’deki “TCDD Eskişehir Gar ve Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayi A.Ş. (TÜLOMSAŞ)” kuruluşunun o günlerde “Devrim otomobili”ni imal ederek yarattıkları mucizenin günümüzde nelere ve nerelere kapı açtığına değineceğim.
TÜLOMSAŞ’da 7 üretim fabrikası bulunmakta ve yılda 100 adet çeşitli tipte lokomotif, 500 adet bojili yük vagonu ve 100 adet çeşitli tipte dizel motor üretmekte. Türk ağır sanayinin bel kemiğini oluşturan TÜLOMSAŞ, günümüzde Avrupa ülkelerine lokomotif ve vagon ihracatı yapmakta. Eskişehir’deki bu kuruluşun varlığı Bursa’da “İpekböceği” adlı tramvayın tamamen yerli olarak üretilmesine yol açtı. Dünyanın en büyük ve en önemli tramvay gövdesi imalatçısı olan Fransız şirket, artık tramvay gövdesi imal etmek yerine Türkiye’den almayı tercih ediyor.
Bu sektörde TÜLOMSAŞ, TÜVESAŞ, TÜDEMSAŞ, Bozankaya, Durmazlar, İstanbul Ulaşım A.Ş., Railtur ve Eurotem gibi Türk şirketler lokomotif, yolcu vagonu, yük vagonu, metro vagonu, hafif metro vagonu, tramvay, tanker vagon üretmekte ve dünyanın bir çok ülkesine ihraç etmekteler.

Reklamlar