Ulaştırma Bakanı Elvan BilecikteUlaştırma Bakanı Elvan Bilecikte :Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, “Eğer yolsuzluk yapan ve devletin bir kuruşu dahi olsa gerçekten bu konuda devleti zarara uğratan herhangi bir kişi varsa, elbette bunlar mahkeme karşısında gereken hesabı vereceklerdir” dedi.
Elvan, AK Parti Bilecik Milletvekili Fahrettin Poyraz, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Habip Soluk, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ile Eskişehir-İstanbul yüksek hızlı tren (YHT) inşaatında incelemelerde bulunmak üzere Piri Reis Test Treni ile Bozüyük ilçesine geldi.
Elvan’ı İçköy’deki inşaatı devam eden YHT Gar’ında Bilecik Valisi Halil İbrahim Akpınar, Bozüyük Kaymakamı Köksal Şakalar, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, Bozüyük Belediye Başkan Vekili Fatih Bakıcı, İl Emniyet Müdürü Eyüp Özüdoğru, İl Jandarma Komutanı Albay Alper Sır, AK Parti İl Başkanı Ramazan Kurtulmuş ve diğer yetkililer karşıladı.
Elvan, yüklenici firma yetkililerinden inşaat çalışmaları hakkında bilgi aldıktan sonra araca binerken, İçköy sakinlerinden oluşan grup, İçköy-Bozüyük minibüs hattının kendilerine verilmemesini protesto ederek, seslerini Elvan’a duyurmaya çalıştı.
Bozüyük-Bilecik YHT projesinin şelale rampaları mevkisindeki 2 bin 630 metrelik bypas tüneli, T24 önü heyelan ile T16-17 arası heyelan bölgesinde incelemelerde bulunan Elvan, yetkililerden bilgi aldı.
Osmaneli hızlı tren şantiyesinde yüklenici firmalardan brifing alan Elvan, burada yaptığı açıklamada, Eskişehir-İstanbul hızlı tren ile ilgili son çalışmaları yerinde görmek için incelemede bulunduğunu söyledi.
Hat üzerindeki birçok istasyonu gezdiklerini ve sorunlu kısımlar üzerine araştırma yaptıklarını ifade eden Elvan, şöyle konuştu:
“Yüklenici firmaların çalışmaları hakkında bilgi aldık. İşleri ne zaman bitirebilirler, aksayan yönler nelerdir, bu aksaklıkları nasıl giderebiliriz? Bunları kendi aramızda konuştuk. DDY Genel Müdürümüz, müsteşarımız, valimiz ve ilgili tüm arkadaşlarla bilgi alışverişi yaptık. Tabii ki bir an önce Eskişehir-İstanbul hızlı trenini halkımızın hizmetine sunmaya çalışıyoruz. Bu amaçla burada bulunuyoruz. Süreci hızlandırmaya çalışıyoruz. Bu çerçevede hem bakanlığımız hem demiryolları hem de yüklenici firmalar geceli gündüzlü çalışıyor. Çalışmanın bitirilmesiyle ilgili kesin tarih vermemiz mümkün değil. Birçok kesimde test sürüşleri devam ediyor. Bunun dışında elektrifikasyon ve sinyalizasyon çalışmaları devam ediyor. Heyelan nedeniyle sıkıntılı olan yerler var.
O yöndeki aksaklıkların giderilmesi gerekiyor. Herhangi bir sıkıntımız yok ama arkadaşlarımız süratle çalışmalarını sürdürüyor.”
Bir gazetecinin, “Bilecik Garı ile çevre yolu bağlantısı sağlanacak mı” sorusu üzerine Elvan, şunları kaydetti:
“Hem milletvekilimiz hem de valimiz, bu konuda detaylı bilgi verdi. Bakanlığa gidince bu konu üzerinde çalışacağız. Şimdi bir şey söylememiz mümkün değil ama elbette buranın önemini ve yoğunluğunu biliyoruz. Özellikle trafik ve sanayi açısından önemli bir bölge olduğunu biliyoruz. Bunların hepsi dikkate alınacaktır.”
Elvan, TCDD ile ilgili soruşturmaların çalışmaları aksatıp, aksatmayacağı sorusuna da “Eğer yolsuzluk yapan ve devletin bir kuruşu dahi olsa gerçekten bu konuda devleti zarara uğratan herhangi bir kişi varsa, elbette bunlar mahkeme karşısında gereken hesabı vereceklerdir ama hiçbir zaman, hiçbir şekilde, hele hele bir haftalık gelişmeye baktığımızda kurumumuzu yıpratmaya yönelik girişimlerde bulunulması son derece yanlıştır. Devlet Demiryollarımız, hepimiz için hayal olan hızlı trenimizi vatandaşa ve ülkemize kazandırmıştır. Dolayısıyla kişisel olarak yanlış yapan bir arkadaşımız varsa, elbette onlar yargı önünde onun hesabını verecektir ama kurumlarımızı her zaman dimdik ayakta tutmalıyız” şeklinde yanıt verdi.