Yaşlıların, Ankarakart İle Ulaşımı Kolaylaşacak

Yaşlıların, Ankarakart İle Ulaşımı Kolaylaşacak :Başkent’te 65 yaş üstü vatandaşlar, otobüsün yanı sıra metro ve Ankaray’a, hem de istedikleri her saatte, ücretsiz binebilecek. Yaşlı vatandaşlara kent içi ulaşımda serbestlik sağlayan turuncu renkteki serbest Ankarakart’ların dağıtımı ise 6 noktada devam ediyor.
EGO Genel Müdürü Necmettin Tahiroğlu’nun verdiği bilgiye göre, turuncu renkteki serbest Ankarakartlar, 60 yaşını doldurup 61 yaşından gün alan ve Ankara’da ikamet eden vatandaşlara 75 TL karşılığı, 64 yaşını bitirip 65 yaşından gün alan ve Türkiye’nin herhangi bir yerinde ikamet eden vatandaşlara da 5 TL karşılığında veriliyor.
Serbest kartlarını alan 60-65 yaş arası kullanıcıların belediye otobüslerinden her gün 10.00 ile 16.00 ve 19.00 ile 24.00 saatleri arasında ücretsiz olarak yararlanmaya devam edeceklerini vurgulayan Tahiroğlu, ’Yeni düzenlemeye göre ise 65 yaş üstü vatandaşlarımız Metro ve Ankaray da dahil olmak üzere toplu taşıma araçlarına her saat ücretsiz binebilecek” diye konuştu.
Turuncu renkteki Ankarakarta sahip olabilmek için nüfus cüzdanı ve bir fotoğraf ile 6 Kart Dağıtım Merkezi’nden herhangi birine başvuru yapmanın yeterli olduğunu kaydeden Tahiroğlu, şu bilgileri verdi:
’Kızılay Metro İstasyonu’ndaki iki merkez ile Büyükşehir Belediye Binası Halkla İlişkiler Birimi, Akköprü, Dikimevi ve Beşevler metro istasyonlarımızda, elektronik sıra numarası sistemiyle kart dağıtımı sürdürülüyor. Geçen yıl alınan yaşlı kartları, 31 Ocak 2014 tarihine kadar kullanılabilecek. Yeni kartlar, ise bir yıl boyunca istenilen zaman alınabilecek. Bu nedenle çok da acele etmeye gerek yok.”
Kişiselleştirilen serbest Ankarakart’ların kaybolması halinde hemen sistemden düşürüleceğini ve kart ücretinin iki katı bedelle yenisinin verileceğini ifade eden Tahiroğlu, bu yıl dağıtılan serbest Ankarakartların son kullanım tarihinin ise 31 Aralık 2014 olacağını söyledi.
TAM KARTLARIN ALIMI KOLAY
Serbest kartların her yıl kişisel başvuru karşılığında sürelerinin uzatılacağını belirten Tahiroğlu, mavi renkte basılan tam Ankarakart’lara ilişkin ise şunları söyledi:
’Tam kartlarımız akıllı manyetik sistemin tam olarak devreye girmesiyle birlikte dağıtılmaya başlanacak. Tam kartlarda kişiselleştirme olmayacağı için Başkentliler bilet alır gibi büfeden, metrodan, gişeden, yani pek çok yerden kartlarını rahatlıkla alabilecek. Bir defaya mahsus 5 TL’ye alınacak kartlara istenilen miktarda para yüklenecek. Her kullanımda, UKOME tarafından belirlenen tarifeye göre geçerli olan taşıma ücreti, karttaki toplam para miktarından düşecek. 6 ay kadar bir süre eski sistem de devam edecek, eski biletler kullanılabilecek.

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.