YHTden turizm beklentisiYHTden turizm beklentisi :Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren (YHT) Projesi’nin, Türkiye ve Bilecik için çok önemli olduğunu belirterek, YHT ile birlikte, Bilecik’te turizmin de hızlanacağını ve kentin önemli bir cazibe merkezi olacağını söyledi.
Türkiye’nin son yıllardaki en önemli projelerinden biri olarak gösterilen, Ankara-İstanbul arasını 3 saate indirecek ve hattı Bilecik’ten de geçecek olan YHT Projesi’nde sona yaklaşıldığını bildiren Yağcı, “Mart ayında tamamlanması beklenen YHT projesiyle birlikte Bilecik turizmi de hızlanacak. Bu proje Türkiye için olduğu gibi Bilecik için de çok önemli bir projedir. Bilecik bu yatırımlar tamamlandığında önemli bir cazibe merkezi haline gelecektir” diye konuştu.
Projenin inşaat çalışmalarını yerinde inceleyen Yağcı, projenin Türkiye ve Bilecik için çok önemli olduğunu ve söz konusu yatırımla birlikte Bilecik’in önemli bir cazibe merkezi olacağına işaret ederek, projenin tamamlanması için Bilecik bölgesinde yapılması gereken her şeyi yapacaklarını sözlerine ekledi.
-“Bilecik, turistlerin uğrak yeri haline gelecek”
Marka Kent Bilecik Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Metin Çelik ise YHT Projesi’nin, Bilecik’in çehresini değiştireceğini belirtti.
YHT’nin faaliyete geçmesinin Bilecik’in turizmine önemli bir katkı sağlayacağına değinen Yrd. Doç. Dr. Çelik, YHT Projesi’nin Bilecik Belediyeler Birliği’nin organizasyonu ve Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı’nın (BEBKA) mali desteğiyle yürütüldüğünü bildirdi.
“Bilecik Dünya Turizm Destinasyonu Oluyor” projesiyle birlikte, turistlerin Bilecik’e olan ilgisinin arttığına vurgu yapan Çelik, şunları kaydetti:
“Bilecik’in tarihi dokusu, doğası ve kültürel zenginliği artık biliniyor. Alternatif turizm seçeneklerinin olduğu bir ilimiz olan Bilecik’in coğrafi konumu da çok önemli bir avantaj. Bursa, Eskişehir, Ankara ve İstanbul gibi illerimize çok yakın ve şimdi bu yakınlık, hızlı trenle birlikte daha da yakın oldu. Bilecik’in hızlı trenin geçiş hattında olması ise ekstra bir avantaj. Dolayısıyla projenin bitmesi, hızlı tren seferlerinin başlaması ve zaten halihazırda sürdürülen ‘Bilecik Dünya Turizm Destinasyonu Oluyor’ projesiyle birlikte, Bilecik turistlerin önemli bir uğrak yeri haline gelecektir.”
Projenin mart ayında bitirilmesinin planlandığı ve hatt güzergahında 54 kilometre uzunluğunda 35 tünel, 12 kilometre uzunluğunda 30 viyadük bulunduğu belirtildi.
Çin ve Türkiye firmalarının üstlendiği Yüksek Hızlı Tren Projesi’nin hattı, Bilecik merkezinin yanı sıra Bozüyük ve Osmaneli ilçelerinden de geçiyor. Yapımı 24 saat aralıksız devam eden ve önemli ölçüde tamamlanarak sona gelinen projenin tamamlanmasına çok az zaman kaldığı aktarıldı.