ABD demiryolları taşımacılığı ocak ayında arttıABD demiryolları taşımacılığı ocak ayında arttı :Amerikan Demir Yolları Birliği (AAR) tarafından 6 Şubat Perşembe günü yapılan açıklamaya göre, bu yılın ocak ayında ABD demiryollarının toplam trafiği intermodal ve vagon yüklemeleri trafiğindeki artışla birlikte 2013 yılının ocak ayına göre arttı. Ocak ayında ABD demiryollarının intermodal trafiği yıllık bazda %1,3 veya 14.682 adet artışla 1.183.285 römork ve konteyner olarak kaydedildi. Ocak ayında haftalık intermodal trafiği ortalaması 236.657 römork ve konteynerle gelmiş geçmiş en yüksek ocak ayı seviyesine ulaştı. Aynı ayda toplam vagon yüklemeleri ise yıllık bazda %0,4 veya 5.183 adet artışla 1.345.184 adet olarak kaydedildi.
Ocak ayında AAR tarafından verileri toplanan 20 sektörün yedisinde vagon yüklemeleri yıllık bazda arttı. Belirtilen ayda vagon yüklemelerinde en büyük artışlar %13,2 ile tahıl sevkiyatları ve %10,4 ile petrol ve petrol ürünleri sevkiyatlarında görüldü. Bununla beraber ocak ayında ham petrol sevkiyatları vagon yüklemelerinin yarısını oluşturdu. Ocak ayında vagon yüklemelerinde en büyük düşüşler ise yıllık %23,5 düşüşle metal cevheri sevkiyatlarında ve yıllık %6,1 düşüşle motorlu araç ve motorlu araç parçaları sevkiyatlarında gerçekleşirken, kömür sevkiyatları yıllık bazda %0,5 geriledi. ABD’de ocak ayı vagon yüklemeleri kömür sevkiyatları hariç tutulduğunda yıllık bazda %1 arttı.
AAR Politika ve Ekonomi birimi başkan yardımcısı John T. Gray konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Demiryolları 140.000 mil uzunluğundaki dış ortamlarında çalışmalarını her türlü zorlu hava koşullarında çok iyi yürütüyor. Ülkenin birçok bölümünde ocak ayında son yılların en düşük hava sıcaklığı görüldü. Tam olarak hesaplayamasak da, aşırı soğuk demiryolları trafiğinin bir ölçüde azalmasına sebep oldu. Örneğin, demiryolları taşımacılığı müşterilerinin ürünlerini üretmelerini ve yüklemesini gerçekleştirmelerini zorlaştırdı” dedi.

 

Reklamlar