Ankara metrosu 33 durağa ulaştıAnkara metrosu 33 durağa ulaştı :Batıkent-Sincan metro hattının hizmete girmesi ile birlikte Ankara metrosunun toplam uzunluğu 35,5 kilometreye ulaştı. 1996 yılında hizmet vermeye başlayan hafif raylı sistem Ankaray ile başlayan metro serüveni, Sincan metrosunun açılışı ile birlikte 33 durağa ulaştı.
Başkent’te EGO Genel Müdürlüğü’nün işlettiği raylı ulaşım sistemi olan Ankara metrosu, Batıkent-Sincan hattının açılışı ile birlikte 35,5 kilometre toplam uzunluk ve 33 durağa ulaştı. İki ayrı hat üzerinde hizmet veren raylı sistem Ankaray ve Ankara metrosundan oluşuyor. Başkentliler, ilk olarak 1996 yılında hafif raylı sistem Ankaray ile tanıştı. Dikimevi ve AŞTİ arasında hizmet veren Ankaray, 8,5 kilometre uzunluğunda ve 11 istasyondan oluşuyor.
İKİ ETAPTAN OLUŞUYOR
1997 yılında yolcu taşımaya başlayan Ankara metrosunun ilk etabı Kızılay-Batıkent arasında hizmet veriyor. M1 olarak adlandırılan 12 duraklı hattın toplam uzunluğu 14,6 kilometre. Ankara metrosunun 17yıl aradan sonra hizmete giren M3 adlı son etabı ise Batıkent-Sincan hattı. 15,3 kilometre uzunluğundaki yeni hatta 11 istasyon bulunuyor. Gelecek yıl kesintisiz ulaşımın sağlanacağı belirtilen M1 ve M3 hatları arasında aktarmalı taşıma gerçekleştiriliyor. Kızılay’dan Sincan’a ya da Sincan’dan Kızılay’a ulaşmak isteyen yolcular, Batıkent istasyonunda araç değiştiriyor.
UZUNLUĞU 52 KİLOMETRE OLACAK
Açılışının mart 2013’te yapılacağı belirtilen 16,6 kilometre uzunluğundaki Çayyolu metrosu ise 11 istasyon dan oluşuyor. Gelecek ay bu hattın hizmete girmesi ile birlikte Başkent’teki metro ağı toplam 52,1 kilometre uzunluğa erişecek. Çayyolu metrosu, Ankara’daki durak sayısını da 44’e yükseltecek.