Başkan Adayları İZBANın Manisaya getirilmesi konusunda hem fikirBaşkan Adayları İZBANın Manisaya getirilmesi konusunda hem fikir :Manisa AK Parti, CHP ve MHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayları İZBAN’ın Manisa’ya getirilmesi konusunda hem fikir oldu. Her üç aday da İZBAN’ın Manisa’ya getirilmesini olumlu bulduklarını söyledi.
TCDD 3’üncü Bölge Müdürü Selim Koçbay, İZBAN’ın büyükşehir olan Manisa’ya kadar uzaması için gerekli girişimleri yaptıklarını, onayların alındığını ancak İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin de buna ‘olur’ vermesi gerektiğini bildirmişti. Bu bildirinin öncesinde ve sonrasında da açıklama yapan Manisa büyükşehir belediye başkan adayları İZBAN’ın Manisa’ya getirilmesi konusunda ortak fikirdeler. Manisa Belediye Başkanı ve Büyükşehir Belediye Başkan Adayı MHP’li Cengiz Ergün, İZBAN projesinin Manisa’ya kadar uzanmasının kentin yararına olacağını söyledi. TCDD ile İzmir Büyükşehir Belediyesi arasında kurulan İZBAN şirketine Manisa’nın da ortak olması için gerekli girişimleri yapmaya hazır olduklarını vurgulayan Ergün, “Biz bu projenin sonuna kadar arkasında oluruz. Gerekli kişilerle gerekli görüşmeleri yapmaya hazırız. Halkın vatandaşın istediği her türlü projeyi hayata geçiririz. Büyüyen ve gelişen Manisa’da ‘Manisa değişiyor’ sloganıyla çıktığımız bu yolda kenti büyütmek, ufkunu açmak için İZBAN’a evet diyoruz. Menemen üzerinde Manisa’ya bağlanacak olan banliyo hattı ve ilaveleriyle birlikte Manisa’dan en az 300 bin yolcu bu seferlerden yararlanır” diye konuştu.
“Göreve gelirsem atacağım ilk imza İZBAN’la ilgili olacak”
CHP Manisa Milletvekili ve Manisa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Özgür Özel’de İZBAN hattının Manisa’ya gelmesinin kendi projeleri arasında yer aldığını ifade etti. Bu konuda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile görüşüp, proje ortağı olmaya hazır olduklarını anlatan Özel, “Biz göreve gelelim ya da gelmeyelim bu proje büyüyen Manisa’nın geleceği konumundadır. Kentte mutlaka bir mutabakat sağlanmalı ve göreve gelecek olan başkan İZBAN A.Ş’ye ortak olmalıdır. Bizim projelerimizin arasında İZBAN hattının Manisa’ya uzanmasından sonra kentte bir çember oluşturulması projesi de var. Bu konuda hem TCDD hem de İzmir Büyükşehir Belediyesi konusunda gerekli görüşmeleri yapmaya hazırım” dedi. Yaklaşık 1 ay önce İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile prensipte anlaşıp İZBAN’ın Manisa’ya gelmesi için konuştuklarını belirten Özel, “Ben göreve gelirsem atacağım ilk imza İZBAN’la ilgili olacak” diye konuştu.
“Biz Manisa için iyi olan ne ise onu yapacağız”
AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hüseyin Tanrıverdi ise, “İZBAN’ı Manisa’ya getireceğiz. İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız Binali beyle mutabakata vardık. İZBAN’ı Manisa’ya getirmekle Manisalıların işini kolaylaştıracağız çünkü bu Adnan Menderes havalimanına kadar gidecek. İzmirliler de onlar da Manisa’nın güzellikleriyle buluşmak için gelecekler. Biz Manisa için iyi olan ne ise onu yapacağız. Bu projeyle aynı zamanda Manisa’ya yapacağımız mega projelerle de artık Manisalılar İzmir’e gitmeyecek İzmirliler Manisa’ya gelecek. Biz büyükşehri düşlerken Manisa’nın iyi hizmetler alacağını bilerek bunu düşledik” şeklinde konuştu.