Başkan belgesel izledi İstanbulda metro vagon aralığı 70 saniyeye kadar indi

Başkan belgesel izledi İstanbulda metro vagon aralığı 70 saniyeye kadar indi :İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, 2006 yılında bir gece eve saat 01.00’de girdi. Televizyon karşısına geçti, belgesel kanalını seçti. Kanalda o sırada New York Metrosu’yla ilgili program vardı. Programdaki şu bölüm ilgisini çekti:
– New York Metrosu’nun toplam uzunluğu 800 kilometre. Daha fazla genişleme şansı da kalmadı. Metronun yolcu kapasitesini nasıl artırabiliriz?
Belgeselde konuşturulan uzmanlardan biri önerisini ortaya koydu:
– New York Metrosu’nda vagon aralığı şu anda 2.5 dakika. Optik okuyucularla bu aralığı güvenli şekilde minimuma indirip, sefer sayısını artırabiliriz.
Topbaş, o anda telefona sarıldı, İBB Genel Sekreteri’ni aradı:
– Şimdi bir belgesel izledim. O belgeselin kopyasını bulun. Metroyla ilgili ekiple birlikte izleyin. Sonra bu konu üzerinde konuşalım.
Ekip ertesi sabah ilk iş olarak söz konusu belgeseli izleyip, Başkanlık makamına yöneldi. Topbaş, ekibin izlenimini alıp talimatı verdi:
– Hemen New York’a gidiyorsunuz. Optik okuyucularla sefer sayısını artırma işini nasıl çözmüşler, öğreniyorsunuz.
İBB Başkanı, başkanlığını Yunus Akdaş’ın yürüttüğü Malatyalı İşadamları Derneği’nin (MİAD) konuğu oldu. Buluşmanın ev sahipliğini Özak Global yaptı. Buluşmaya Necmettin Bitlis, Ahmet Akbalık, Turan Tuna, Şahin Nalbant, Aziz Yeniay, Lokman Çağrıcı, Tülin Ersöz, Kadir Eriş, Serap Yaşar, Şaban Taçyıldız, Mehmet Çalık, Naci Ekşi, İbrahim Nalbant, Yüksel Çengel, Ercihan Ekşi, Turan Eriş, Ali Seydi Karaoğlu, Adnan Başdemir gibi isimler katıldı.
Topbaş, MİAD’la buluşmasında belgesel konusunu anlatıp, ekledi:
– O sırada bizim Taksim-Levent hattında vagon aralığı 4.5 dakika idi. Optik okuyuculu sisteme geçişi sağladık. Vagon aralığı 90 saniyeye, hatta 70 saniyeye kadar düştü. Aynı hattın kapasitesi bir anda 3 katına çıkmış oldu.
Toplu taşıma araçlarıyla ilgili bir programı önümüzdeki dönemde devreye alacaklarını belirtti:
– Bu program sayesinde İstanbul’un neresinde olursanız olun, size en yakın toplu taşıma aracını, o aracın sefer saatlerini, o aracı kullanarak gitmek istediğiniz yere ne kadar sürede ulaşacağınızı, fiyatıyla birlikte gösterecek.
İstanbul’da günlük nüfus hareketinin 23 milyon olduğunu kaydetti:
– Gelecekte hareketlilik 45 milyona çıkacak. Bu hareketliliği ancak metro ile sağlanır. Şu anda dünyada teknolojisi en ileri metrosu bizde. Trenlerin sürücüsüz kullanımı da mümkün.
Topbaş, icraatlarını, yürüyen ve hazırladığı projelerini aktardıktan sonra kişisel hedefini paylaştı:
– İstanbul’a 3 dönem hizmet etmiş ilk başkan olup, sonrasında da siyasetten çekilmeyi düşünüyorum.
Toplantı sonrasında AK Parti’ye oy vermiş bazı MİAD üyelerinden şu yorumu duydum:
– Kadir Topbaş, İstanbul’a çok önemli hizmetler yaptı. Kendisini seviyoruz. Ancak, her gün gündeme bomba gibi düşen dinleme kayıtları ne olacak?
Bu yorum, bazılarında montaj şüphesi de olsa, dinleme kayıtlarının 30 Mart’ta sandığa yansıma olasılığını ortaya koyuyor…
sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar