Belgelerle Bir Tren HikayesiBelgelerle Bir Tren Hikayesi :Karaçayır’da sergilenen bilahare Yılmaz seçimleri kazanırsa Vagon-Cafe olarak yandaş kişi veya kuruluşlara verilecek olan hurdaların Bolu Belediye’sine maliyeti 368 bin 250 lira. Oysaki Alaaddin Yılmaz Ağustos 2013 meclis toplantısında bu vagonların Bolu’ya maliyetinin yıllık toplam 2 bin 500 lira olduğunu iddia etmişti. İhalenin belgelerine ulaştık.
Bolu Belediyesi Ağustos 2013 ayı birleşimlerine Bolu’da daha sonra “Bir Tren Vakası” olarak toplantı tutanaklarına geçen bir tartışma meydana gelir. Tartışmanın bir tarafında CHP Belediye Meclisi Grup Sözcüsü Erhan Beykoz diğer yanında zamanın Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz vardır.
Tartışmanın özü şudur.
CHP Belediye Meclisi Grup Sözcüsü Erhan Beykoz Türkiye Vagon Sanayi A.Ş. Genel Müdürlüğü sahasında tedavülden kaldırılmış halde bulunan hurda vagon ve lokomotiflerin Bolu’ya Karaçayır’a getirilerek sergilenmek istenmesinin maliyetleri hususudur.
Beykoz söz alarak hurda vagon ve lokomotiflerin Bolu’da sergilenmek istenmesinin anlamsızlığına işaret ederek “Bolu tren ve lokomotiflerle şimdiye dek hiç anılmamıştır. Bolu’nun sosyal ve kültürel hayatına bu hurdaların ne katkısı olacaktır. Üstelikte öğrendiğimiz bilgilere göre bu hurdaların Bolu’ya maliyeti 300 bin lirayı bulmaktadır. Bu saçmalıktan Bolu Belediyesi derhal vazgeçmelidir” der ve Alaaddin Yılmaz’a konu hakkında sorular yöneltir.
Alaaddin Yılmaz ise Erhan Beykoz ve CHP grubuna cevaben her zamanki üslubu ile konuyu açıklamaya çalışır ve hurda vagonların Bolu Belediyesine maliyetinin çok cüzi rakamlardan oluştuğunu söyler.
Yılmaz’ın 16 Ağustos 2013 tarihli Meclis konuşması aynen şu şekildedir.
“Sağ olsun Erhan Beykoz’un kendisinin bir gazetecilik tarafı, bir belediye meclisi tarafı ve bir de Cumhuriyet Halk Partisi tarafı var. Bu trenin yıllık 300 bin TL gibi bir masrafı olduğu açıklamalarını yaparken de hangi kimliğini kullandığı ben pek bilemiyorum. Karaçayır Parkı’na yerleştirdiğimiz lokomotif, önce bakanlar ve sonra ilgililerle görüşülerek uzun bir süreç sonrasında ilimize gelen bir lokomotiftir ve bunun da bize maliyeti yıllık 1.328 TL’dir.
Başkan Yılmaz ayrıca, “2 tane de vagon aldık ve bu vagonların da bize maliyeti yıllık 1.176 TL olacak. Yani toplamda lokomotif ve iki vagonun bize yıllık maliyeti 2 bin 500 TL’dir. Şimdi bu rakamlarla 300 bin TL’yi, gazeteci kimliği ile mi yakaladı? Belediye meclisi kimliği ile mi yakaladı? Yoksa Cumhuriyet Halk Partili olma kimliği ile mi yakaladı? Bunu Bilemiyorum. Böyle komikliklerle bir belediye meclis üyesinin, belediyede şov yapmasını ve bunu kamuoyuna lanse etmesini çok hoş bulmuyorum. Fakat herhalde rakamlar konusunda biraz sıkıntısı var ve biraz matematik çalışması, dört işlem çalışması lazım diye düşünüyorum. İnşallah bunları da öğrenir diye umut ediyorum” 13 Ağustos 2013
BELEDİYEYE MALİYETİ 368 bin 250 lira
Hurda vagon ve lokomotifleri Bolu’ya getiren Alaaddin Yılmaz bu açıklaması ile konuyu saptırır ve açıkça yalan söyler.
Oysa ki konu çok açıktır.
2 adet vagonun bakım onarım nakliye ve yerine montaj işleminin Bolu Belediyesine maliyeti tam 368 bin 250 liradır.
Belediye Meclisine ve Bolu halkına yalan söyleyen Alaaddin Yılmaz 25 Ekim 2013 tarihinde vagonların tamir bakım ve Bolu’ya nakliyesi ile ilgili ihale açmış ve ihaleyi ADA-RAY TİC LTD ŞTİ.’ne 368 bin 250 liraya vermiştir.
Bu anlamsız ihalenin belgelerini de sizlere ilişikte sunuyoruz.
BOLU’YA 500 BİN LİRALIK KAZIK
Olay 368 bin lira ile de sınırlı değil. Edinilen bilgi ve iddialara göre getirilen iki vagonun iç tefrişatının Kültür Ve Sosyal İşler Müdürü Güler Mert tarafından dizayn edildiği ve yaklaşık 150- 200 bin lira arasında belediye bütçesinden artı para harcanacağı vagonların Alaaddin Yılmaz’a yakınlığı ile bilinen BEH_DER’e tahsisi edileceği de duyumlarımız arasında.
Ancak BEHDER bilindiği bu tür yerleri kiralıyor ve kiraladığı işletmeleri üçüncü Şahıslara kiralıyor.
Şimdi tekraren soruyoruz?
SORULAR…SORULAR…
Neden Alaaddin Yılmaz Ağustos 2013 tarihinde Bolu halkına yalan söylemiştir.
Bu hurdaya verilecek lokomotif ve vagonlara neden 368 bin lira gibi çok büyük bir masraf yapmıştır.
Bolu Belediyesinin bu kadar parası çok mudur?
Bu hurda vagonları Bolu’ya getirmiş ve Karaçayır’ da sergilemektedir, ne amaçla bu hurdalar Bolu’dadır?
Hangi yandaş kişi ya da kurum cafeye dönüştürülecek bu vagonlardan yararlanacak ve köşeyi dönecektir?
Yoksa Belediye’nin malı deniz midir?