Bozankayanın ilk yerli tramvayı üretime hazır

Bozankayanın ilk yerli tramvayı üretime hazır :Bozankaya Grup, Eurasia Rail Fuarı’nda Türkiye’nin ilk Trambüs’ünü anlatmaya hazırlanıyor.
1989 yılından bu yana toplu taşımacılık alanındaki çözümleriyle hizmet veren Bozankaya Grup, Eurasia Rail Fuarı’nda yüzde 100 alçak tabanlı tramvayını ve Türkiye’nin ilk Trambüs’ünü ziyaretçilerine anlatmaya hazırlanıyor.
Bozankaya Grup, toplu taşımacılık çözümleri için son teknolojiyle ürettiği yeni araç projelerini, 06-08 Mart tarihleri arasında, İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenecek Eurasia Rail Fuarı’nda katılımcılar ile paylaşacak.
Bozankaya Grup Genel Koordinatörü İlker Yılmaz, Eurasia Rail Fuarı öncesinde yeni tramvay projeleri hakkında şu bilgileri verdi: “Tamamıyla Türk mühendislerden oluşan bir ekip ile yüzde 100 alçak tabanlı tramvay tasarımı hazırladık. Yürütülen Ar-Ge çalışmaları sayesinde, 33 metre uzunluğunda ve 5 modülden oluşan şehir içi alçak tabanlı tramvay aracını üretime hazır hale getirdik. Uluslararası standartlara uygun bu tramvay, şehirlerimizin ulaşım problemlerine çözüm olacak. Avrupa’dan ithal edilen ulaşım araçlarına kıyasla da kalite seviyesi yüksek ve mali açıdan daha avantajlı bir yerli üretim ulaşım aracı olarak ön plana çıkacak.


İlk yerli Trambüs
Bozankaya Grup, yerli tramvay üretiminin yanı sıra toplu ulaşım sistemleri üzerine yaptığı çalışmalar sonucunda Türkiye’nin ilk Trambüs’ünü geliştirdi. İsviçre, Almanya, Avusturya gibi birçok Avrupa ülkesinde toplu taşıma sorunlarının çözümünde kullanılan modern araçların Türkiye’de çevreci, hızlı ve güvenilir ulaşım sistemleri ihtiyacına cevap vereceğinin altı çizen İlker Yılmaz, şunları söyledi: “Yaptığımız çalışmalar sonunda Türkiye’nin ilk çift körüklü Trambüs’ünü üretmeye başladık. Trambüsler, teknoloji olarak günümüz tramvay ve metro araç teknolojisine sahip, fakat lastik tekerlekli oluşundan dolayı altyapı maliyeti getirmeyen ve raylı sistemlere kıyasla daha az maliyetli ulaşım sistemleridir. Ayrıca Trambüsler’in enerji tüketim değerleri km başına dizel yakıtlı otobüslere göre yüzde 65-70 oranında tasarruf sağlıyor. Dayanıklılık açısından ise dizel araçların iki katı ömre sahip. İlk olarak Malatya Belediyesi için 10 adet üretilen, Bozankaya üretimi olan bu Trambüs, raylı sistemler için hem iyi bir alternatif olacak, hem de raylı sistemlere entegre çalışabilecek.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar