Çorum hızlı tren projesi 2023 programında

Çorum hızlı tren projesi 2023 programında :Çorum’a havaalanı gibi bir planın olmadığını ancak demiryolunda önemli gelişmeler yaşandığını dile getiren AKP İl Başkanı Ceylan, yoğun programı nedeniyle Erdoğan’ın ilimizde yapacağı mitinginin iptal olduğunu söyledi.
Vergi Haftası dolayısıyla İl Defterdarı İhsan Özbay’ı ziyaret eden Ak Parti Çorum İl Başkanı Ahmet Sami Ceylan, ziyaretlerinde gündeme dair soruları da cevaplandırdı. Ceylan, hızlı tren hattının 3. aşamaya geldiğini, gündemlerinde havayolu projesinin olmadığını ve Başbakan Erdoğan’ın Çorum’a gelemeyeceğini söyledi.
Demiryolu hattının yapımı için çalışma yürüttüklerini belirten Ahmet Sami Ceylan, bu proje için 2002’den beri içlerinde uhde kaldığını söyledi. Kırıkkale-Samsun-Çorum Demiryolu Hattının maliyetinin 2 milyar dolar olduğunu ifade eden Ceylan, “Demiryolu için verdiğimiz sözü tuttuk. Hızlı tren projesinde 3. aşamaya geldik. Viyadük, tünel, hemzemin geçit ve köprü olmak üzere 500’e yakın proje hayata geçirilecek. Ne kadar yer kamulaştırılacak, maliyeti ne kadar olacak bununla ilgili çalışmalarımız sürüyor. Projenin maliyetinin 2 milyar dolar olduğunu tahmin ediyoruz. 4. ve son aşamada ise yer teslimine başlayacağız” dedi.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan aldıkları proje fotoğrafını basın mensuplarıyla paylaşan Ceylan, bu fotoğrafın 2023 programında Çorum hızlı tren projesinin olduğunun kanıtı olduğunu vurguladı. Çorum Havaalanı projesinin gündemlerinde olmadığını ifade eden Ceylan, Çorum ile Merzifon Havaalanı arasındaki mesafenin de 15 kilometre daha yakınlaştırılacağını belirtti.


 


İlk yorum yapan olun

Yorumlar