Gökçekin çılgın projesi Ankara BoğazıGökçekin çılgın projesi Ankara Boğazı :Seçim çalışmalarına başlayan Melih Gökçek, Ankara için hazırladığı projelerini ilk kez açıkladı.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, yerel seçim çalışmalarını başlattı.
Gökçek, seçim çalışmaları kapsamında Ankara için hazırladığı 18 projesini, düzenlenen törende açıkladı.
Gökçek projelerini şöyle duyurdu:
“Birinci projemiz. Avrupa’nın en büyük tema parkı AnkaPark. AnkaPark, Ankara turizmi için en büyük yatırım olacak. Yüz bin metrekarelik kapalı alana sahip olacak. Alanda toplam 1217 adet küçüklü büyüklü oyuncak var. Bu bir dünya rekorudur. Sadece şu an itibariyle 14 adet rolly coaster var. Savaşan transformerslar, dijital oyun alanları, 360 derece sinemalar, monoraylar, temaparkın vazgeçilmezleri olacak.
-Şimdi size bir sürprimiz var. Gelelim, Ankara Boğazı projesine. Ankara’ya deniz getirmek imkansız, ama Ankara’nın da bir boğazı olacak. Ankara’nın güneyinde, İmrahor Vadisi’nde, birinci etapta yer alacak 11 km’lik dev kanal etrafında dizilen villalar, dinlenme alanları. Ankara’nın imajına inanılmaz katkı sağlayacak. Bu yatırımın 5 senede bitmesini hedefliyoruz.
– Gelelim başbakanımızın Ankara’ya hediyesi olacak havaalanı-metro projesine. Sayın başbakanımızın talimatıyla, Sıhhiye Havaalanı- Metro Projesi. Toplam uzunluğu 30 kilometre olacak projede hedef önümüzdeki 5 yıl içerisinde bitirilmesi.
– Gelelim dördüncü projemiz olan teleferik-otobüs projesine. Bütün dünyada karayollarının yetersizliği nedeniyle kullanılmaya başlanılan otobüs-teleferikler var. Adliye sarayının olduğu yere koymak istiyoruz. Teleferik haricinde yeni metro, dolmuşlara da merkez olacak bu bölge trafiğe nefes aldıracak. Ankara’nın bir çok noktasında teleferik projelerimiz var. Toplam 23 kilometre.
– Beşinci projemiz, belediye başkanı olarak, hayatımda yapmış olduğum hizmetler arasında beni en çok heyecanlandıran projelerinden birisi. Kuzey Ankara’yı biliyorsunuz, biz şimdi adını Kuzey Yıldızı koyduk. Cumhuriyet tarihinin en mükemmel camiini ve kültürel merkezini yerleştiriyoruz inşallah. İhalesi yapıldı, hafriyata başlandı.
– Ankaramızda önümüzdeki dönemki altıncı büyük projemiz, fuar alanı projemiz. Halen Esenboğa havalimanına bitişik bir alanda, uçakların fuar alanına girebileceği yolu bulunan, fuar alanı. Arazi temin edildi. Yolları açılmaya devam ediliyor, hedefimiz 2014 yılı içerisinde fuar alanımızı açmak.
– Gelelim yedinci projemize. Şunu da ifade edeyim. Hep belediye başkanlığım dönemimce buna dua etmişimdir. Allah inşallah bu müzeyi bana yaptırsın diye. Projenin adı inanç ve tarih müze projesi. Müze dört bölümden oluşuyor, bir ferman müzesi. İkinci kısım tarih müzesi, Osmanlı, Selçuklu büyüklerinin kılık kıyafetlerinin bulunacağı müze. Üç bilim müzesi. Ve en önemli bölüm Kuran mucizeleri müzesi. 21’nci asrın başında ancak anlaşılan Kuran mucizelerinin, bilimsel açıklamaları inşallah burada yer alacak. İbadet turizmini geliştireceğiz. Yılda en az üç milyon turist getirecek proje müthiş bir atılım olacak.
– 333 Ankara Projesi. 333 metre uzunluğunda kule şeklinde inşa edilecek bina, aynı zamanda Avrupa’nın en yüksek binası olacak.
Melih Gökçek ayrıca Ankara’nın ilçelerinde tarım ve hayvancılığın teşvik edileceği Tarım ve Hayvancılığı Teşvik Projesi’nden, Eryaman Stadı Projesi ile Hacı Bayram Veli Camii ve çevresinin yenilenmesi projesinden söz etti.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.