Konya Lojistik Köy Projesi için ulaşım önerileri

Konya Lojistik Köy Projesi için ulaşım önerileri :Mevlana Kalkınma Ajansı entegre olması gerektiğini vurguluyor. Konya’da hayata geçirilecek Lojistik Köy Projesi’nin, tüm bu ulaşım önerileriyle ele alınması ve çok modlu ulaşım sistemleriyle kurgulanması, üzerinde durduğumuz bir diğer konudur.
Hızlı tren bağlantıları Konya-Karaman’ın ulusal düzeyde erişilebilirliği açısından önemli fırsatlar sunuyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Lütfi Elvan, Antalya-Konya, Aksaray-Nevşehir ve Kayseri hızlı tren projesini hayata geçireceklerini ve 2014’de uygulama projesini yapacaklarını ve bunu yatırım bütçesine aldıklarının müjdesini verdi.
Konya-Antalya hızlı tren projesi, etkilediği bölgelerin yük hareketliliğini güçlendirecek” Akman, bölge planına göre merkezi düzeyde hazırlanan Bölgesel Gelişme Ulusal Strateji Dokümanı’nda da Konya-Karaman bölgesinin, ülkenin yükselen endüstriyel büyüme odağı olarak ele alınması gerektiğinin altını çizdi. Bölgenin, İstanbul, Ankara, İzmir gibi metropol kentlerle ulaşım ilişkilerinin kuvvetlendirilmesi gerektiğine işaret eden Akman, şöyle devam etti:
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından 2023 vizyon projeleri kapsamında ulaşım-yatırım hedeflerinden biri olan Konya Antalya hızlı tren projesi, etkilediği bölgelerin yük hareketliliğini güçlendirecek. Bölgenin turizmden sağladığı gelirin yükseltilmesi noktasında da olumlu katkı sağlayacaktır. Bölgenin erişilebilirliğini ve dolayısıyla ziyaretçi sayısını daha yüksek rakamlara taşıyacaktır. Plana göre Antalya bağlantısının yanı sıra, yine ülkemizin dünyaca tanınan turizm bölgelerinden birisi Nevşehir ve çevresine erişimi de Antalya-Konya-Nevşehir turizm cazibe hattının doğmasına neden olacaktır. Bu proje orta uzun vadede Konya’da konaklama süresini artırmaya olumlu katkı sağlayacaktır. Antalya-Kayseri hattındaki turizm imkanları göz önüne alındığında, yurt dışı turizmimizi çeşitlendireceği, bölge içi turizm hareketlerini artıracağı açısından etkisi yüksek bir proje olarak görülmektedir.İlk yorum yapan olun

Yorumlar