Konyanın Yeni havalimanı terminali uçuracakKonyanın Yeni havalimanı terminali uçuracak :Mevcut havalimanı yanında yapımı devam eden terminal binası tamamlanınca yolcu kapasitesi 3,5 kat artacak. Sosyal imkânlar açısından da son derece donanımlı olacak yeni terminal binasının 2014 yılı içerisinde tamamlanması bekleniyor.
Demir yolu ulaşımında Yüksek Hızlı Tren ile yüzü gülen Konya’nın, hava yolu taşımacılığında yaşadığı sıkıntılar devam ediyor. Özellikle uçuş iptalleri yüzünden mağdur olan vatandaşlar, bu sorunun çözümünü bekliyor. 2010 yılı içerisinde sis nedeniyle Konya’da toplamda 17 uçuş iptal edilirken, 2011 yılında 5, 2012 yılında 19, 2013 yılında 42 uçuş iptal oldu. Sis dışında çeşitli nedenlerden dolayı da Konya’da sık sık uçuş iptalleri yaşanmaya devam ediyor.
KONYA ‘CAT 2’ SİSTEMİNE HASRET
Konya Havalimanının yaklaşma kategorisi CAT 1 olarak görülüyor. CAT 1’de iniş için görüş miniması 550metre olarak kayıtlarda bulunuyor. Yaklaşma kategorisinin CAT 2’ye çıkarılması halinde iniş için görüş miniması 350 metre olacak. Ancak, yaklaşma kategorisinin CAT 2’ye çıkarılabilmesi için pist ve çevresinin manialardan arındırılması gerekiyor. (örneğin: binalar, hook ve ağ bariyerleri ve kaideleri v.b.) CAT 3 sistemi ise 3 ilde bulunuyor. Bu sistem, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda 05 pistinde, Esenboğa Havalimanı’nda 03 sağ pistinde ve Van Ferit Melen Havalimanında uygulanıyor. Olumsuz görüş şartlarında, sıfır görüşe kadar uçakların inişine imkân veren, hem yaklaşma sistemleri hem de yere indikten sonra park yerine kadar uçağı yönlendiren sistemlerin tamamını oluşturan oluşuma ‘CAT3’ deniyor.
YENİ TERMİNAL KAPASİTEYİ 3,5 KAT ARTIRACAK
2013 yılı içerisinde Konya Havalimanına toplamda iç hatta 6430 uçak iniş ve kalkış yaparken, dış hatta 528 Uçak iniş ve kalkış yaptı. İç hatta toplamda 770 bin 91 yolcu seyahat ederken, dış hatlarda 68 bin 295 yolcu seyahat gerçekleştirdi. İç ve dış hatlar olmak üzere toplamda 6958 uçak iniş kalkış yaparken, 838 bin 386 yolcu yurtiçi ve yurtdışı seyahat etti. Konya Havalimanında 2 adet pist bulunurken, 8 uçak park kapasitesi (apron) bulunuyor. Yeni yapılan terminal, mevcut terminalin 5 kat büyüklüğünde olacak. Mevcut terminalde yolcu kapasitesi yıllık 1 Milyon iken, yeni yapılan terminalde 3,5 Milyon yolcu kapasitesi olacak. Araç Park kapasitesi 520’ye çıkacak. Restoran, kafeterya gibi birçok ek alan yeni havalimanında mevcut. Yeni Terminal binası sözleşmeye göre 2 Temmuz 2014 günü teslim edilmesi gerekiyor fakat ihaleyi alan firmanın işi daha erken bitirmesi bekleniyor.
İZMİR’E SUNEXPRESS HAFTADA 3 GÜN UÇURACAK
Konya Havalimanında, 5166 m² kapalı alan üzerinde, uluslararası trafiğe açık olarak 24 saat hizmet veriliyor. Havalimanımızdan, tarifeli olarak haftada 134 uçak seferi (gidiş – geliş olarak) düzenleniyor ( 1 sefer dış hat, 133 sefer iç hat). Ayrıca, yıl içerisinde umre ve hac seferleri, yaz aylarında da Avrupa ülkelerine charter seferler gerçekleştiriliyor. Konya Havalimanından tarifeli sefer düzenleyen havayolu şirketleri, Türk hava yolları, Anadolujet havayolları, Pegasus havayolları, Corendon havayolları ve 31 Mart 2014 tarihi itibariyle SunExpress havayolları tarifeli olarak haftada 3 gün İzmir seferlerine başlayacak.

Reklamlar