Lojistik sektörü alarmda

Lojistik sektörü alarmda :Türkiye’de yaşanan siyasi çalkantıların lojistik sektörünü derinden etkilediğini belirten Batu Lojistik Başkanı Taner Ankara “Şu an ciddi bir belirsizlik hakim. İki yılda kapanan lojistik firma sayısı 120’ye yaklaştı. İşlerimiz seçimlerin akibetine kaldı” dedi.
Türkiye’nin içinde bulunduğu kaos ortamı lojistikçileri de isyan ettirdi. Büyük bir durgunluk içine giren sektörde yatırımlar askıya alındı. Türkiye’nin önde gelen lojistik firmalarından Batu Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Taner Ankara önlem alınmazsa sektörün önünün tamamen kapacağını belirterek umutlarının seçim sonuçlarına kaldığına dikkat çekti.
Pazar büyümüyor
Ankara Türk lojistik pazarının 100 milyar dolarlık potansiyel büyüklüğe sahip olduğuna dikkat çekerek “Ancak siyasi, ekonomik ve altyapıyetersizlikleri nedeniyle pazar 55 milyar dolar seviyelerinde kaldı. Büyümeden söz etmek zor” açıklamasında bulundu.
Kurlar, tuz biber oldu
Ankara, döviz kurunun sektöre etkisini ise şöyle açıkladı: “Kur yükseldiğinde kazanç Türk Lirası’na çevrilince bir artış varmış gibi görülebilir. Ancak kurun artması ihracatı-ithalatı, doğal olarak da lojistik sektöründeki taşıma sayısını azaltıyor. Olumlu gibi görülen olumsuz bir durum söz konusu.”
Gözler lojistik köylerde
Uzun süredir sektör tarafından dört gözle beklenen lojistik köyleri 7 şehirde çalışmalarının sürdüğünü de ifade eden Ankara şöyle devam etti “En yakın tarihte faaliyete geçmesi beklenen İstanbul-Çatalca bölgesindeki proje. Ro-Ro, Demiryolu ve Karayolu ile bağlantılı olması gereken bu çalışmaların hayata geçmesiyle birlikte sektör olarak da ülke olarak da büyük faydasını göreceğiz. Sistemin oturması biraz zaman alacak ancak oturmasıyla birlikte her şey daha sistematik ilerleyecek.
Bürokrasi büyük sorun
Bulgaristan ile son dönemlerde yaşanan TIR’ların geçiş belgeleriyle ilgili olarak da konuşan Ankara “AB üyesi olmamamızdan kaynaklı bazıproblemler yaşayabiliyoruz. Direkt bir ülke adı vermeye gerek yok. Ancak AB üyesi olmadığımız için geçiş belgelerimiz olması gerekiyor. Bu da işin yavaşlamasına sebep olabiliyor” diye konuştu.İlk yorum yapan olun

Yorumlar