Mecidiyekoy-Mahmutbey Metro Hattının Temeli AtıldıMecidiyekoy-Mahmutbey Metro Hattının Temeli Atıldı :İstanbul’da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Alibeyköy Meydanı’nda düzenlenen Mecidiyeköy-Kağıthane-Alibeyköy-Mahmutbey metro hattının temel atma ve 201 Erguvan otobüsünün hizmete alım törenine katıldı.
İstanbul’da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Alibeyköy Meydanı’nda düzenlenen Mecidiyeköy-Kağıthane-Alibeyköy-Mahmutbey metro hattının temel atma ve 201 Erguvan otobüsünün hizmete alım törenine katıldı.
Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, 2004 yılında sadece 45 kilometre olan raylı sistem uzunluğunu, bugün 141 kilometreye ulaştırdıklarını, bununla birlikte Marmaray gibi dünya çapında bir projeyi tamamlayıp hizmete açtıklarını, ayrıca Boğaz’ın altından lastikli araçların geçiş yapabileceği küresel ölçekteki bir başka tünel projelerinin de devam ettiğini, açılışını 2015’te yapacaklarını anlattı.
Raylı sistem uzunluğunu 2019 yılında 420 kilometreye, daha sonra da 776 kilometreye çıkarma hedeflerine her geçen yıl biraz daha
yaklaştıklarını ifade eden Erdoğan, bugün temelini atacakları hat ile birlikte İstanbul’da halen inşaatı devam eden metro hatlarının uzunluğunun 110 kilometreye ulaştığını aktardı. Erdoğan, temelini attıkları 18 kilometrelik Mecidiyeköy-Kağıthane-Alibeyköy-Mahmutbey Metro Hattı’nın İstanbul’daki metro zincirinin son değil, sadece yeni bir halkası olduğunu belirterek, “Bu metro hattı Mecidiyeköy’de mevcut metro hattıyla, o istasyona entegre olacak. Oradan Topkapı-Edirnekapı-Habibler Tramvay Hattı’na, oradan
Tekstilkent-Yüzyıl Mahallesi üzerinden Otogar-Başakşehir metro hattına ulaşılabilecek. Bu metro hattını, daha sonra Beşiktaş ve Kabataş’a kadar uzatarak, iş ve konut yerleşimi bakımından yoğun tüm alanlar arasında kesintisiz ulaşımı sağlamış olacağız. Günde 1 milyon kişinin yararlanabileceği, hesap böyle, bu hattın devreye girmesiyle Mecidiyeköy-Mahmutbey arasındaki yolculuk süresi sadece 27 dakikaya düşecek. Bağlantılı hatlarla birlikte düşündüğümüzde, Mahmutbey’den metroya binen bir kardeşimiz Yenikapı’ya 39 dakikada, Üsküdar’a 48 dakikada, Sabiha Gökçen’e 95 dakikada ulaşabilecek. İstanbul’un nüfusu, şehirdeki araç sayısı ve yoğunluk sürekli artıyor olmasına rağmen, ulaşım konusunda attığımız bu adımlar sayesinde sıkıntı yaşanmasını bugüne kadar engelledik.
Belediye başkanlığım dönemimde İstanbul’un nüfusu 7.5 milyondu, şimdi 15 milyona ulaştı. Bunları görmek durumundayız. 286 yol ve kavşak düzenlemesi büyükşehir belediyemiz şu ana kadar yaptı. Bütün bunlara rağmen sürekli olarak, her gün 1500 kadar otomobilin İstanbul trafiğine girdiği böyle bir dönemde tabii ki sıkıntılar yok değil. Toplu taşıma kültürünü yaygınlaştıracağız. Toplu taşım kültürünün yanında, inşallah istasyonlarımızda bu dönemde katlı otoparkları yaygınlaştıracağız” diye konuştu.

Reklamlar