Piri Reis Test Treni Ankara-İstanbul arasındaki yolculuğuna başlıyorPiri Reis Test Treni Ankara-İstanbul arasındaki yolculuğuna başlıyor :Ankara-İstanbul yolunu yaklaşık 3 saate indirecek Yüksek Hızlı Tren’de test sürüşü mart ayında başlayacak. Hattın, hizmete girdiğinde günde 50 bin yolcu taşıması planlanıyor.
İstanbul-Ankara Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattı için geri sayım başladı. Devlet Demiryolları Genel Müdürü Süleyman Karaman, Ankara-İstanbul hattında, Piri Reis test treniyle mart ayı başından itibaren aralıksız test seferlerine geçileceğini, çok kısa süre sonra da hattın açılışının yapılacağını söyledi.
40 MİLYON LİRALIK TEST TRENİ
Ankara-İstanbul YHT hattının ölçüm testleri, dünyadaki 5-6 adet test treninden biri olan Piri Reis Treni ile yapılıyor. 35 milyon lira değerindeki YHT seti üzerine 14 milyon lira ek harcama yapılarak monte edilen ölçüm cihazlarından oluşan Piri Reis, 50 değişik ölçüm yapabiliyor. Yapımı tamamlanan Eskişehir-İstanbul arasındaki 247 kilometrelik bölüm testler tamamlandıktan sonra hizmete hazır hale gelecek ve mart ayı içerisinde hattın açılışı yapılacak.
İLK KISMI 2009’DA AÇILDI
Toplam 523 kilometrelik Ankara-İstanbul YHT hattının 276 kilometrelik Ankara-Eskişehir bölümü 2009 yılında hizmete açılmıştı.