Türkmenistan-Afganistan-Tacikistan demiryolu projesiTürkmenistan-Afganistan-Tacikistan demiryolu projesi :Türkmenistan, Tacikistan’ın, Türkmenistan-Afganistan-Tacikistan demiryolu projesiyle ilgili tek taraflı açıklaması nedeniyle bu ülkeyi kınadı.
Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Tacikistan Devlet Demiryolları Genel Müdürü Amanulla Hikmetulla’nın Rus Ria Novosti haber ajansında yayınlanan açıklamaları eleştirildi.
Tacik yetkilinin, söz konusu demiryolu projesinin Afganistan-Tacikistan güzergahıyla ilgili Kabil yönetimiyle anlaştıklarına dair sözlerine anlam verilemediği belirtilen açıklamada, projeye taraf ülke olarak bilgileri dışındaki görüşme ve anlaşmadan endişe duyulduğu belirtildi.
”Uluslararası normlar gereği, çok taraflı projelerin hazırlanması ve hayata geçirilmesinde karşılıklı eşitlik ve saygının esas alınması gerekiyor” denen açıklamada, projenin hayata geçirilmesinde tek taraflı davranmanın önyargılara sebep olacağı ve kabul edilemez olduğu belirtildi.
Türkmenistan, bu tip davranışların projeye zarar vereceği uyarısında bulundu.
Türkmenistan’ı Afganistan üzerinden Tacikistan’a bağlayacak demiryolu projesinin temeli, üç ülkenin devlet başkanlarının katılımıyla 6 Haziran 2013′de Türkmenistan’ın Atamurat kentinde atılmıştı.