Haliçin KuleleriHaliçin Kuleleri : Gündeme geldiği 1995’ten beri özellikle tarihi yarımada ve Süleymaniye Camii’nin görünümüne olumsuz etkisiyle eleştirilen Haliç Metro Köprüsü açıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş’ın ifadesine göre bu açılış bir “mücadelenin” kazanılmasıydı.
İstanbul Metrosu’nun tarihi yarımada ile bağlantısını sağlayan Haliç Metro Köprüsü, 15 Şubat 2014’te açıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, “Haliç Metro Köprüsü uzun bir hikâye ama hamdolsun bugün mutlu sona ulaştık” diye başladığı açılış konuşmasında, “kaybedilen” 19 yılın ekonomik karşılığının belki de birkaç köprüye bedel olduğunu belirterek şöyle devam etti:
“Bizi UNESCO’ya şikâyet edenlerle mücadele ettik. Bugüne geldik. Bu köprü bir teknoloji harikası ve dünyada ilk olan uygulamalara sahip. En zarif ve narin tabyalarıyla bir mühendislik harikası. 90 derece açılabilen bu köprü bu özellikleriyle dünyada bir ilk.”
Atlas, söz konusu süreçte, Başkan Topbaş’ın bahsettiği gibi UNESCO’ya olmasa da, köprüden “şikâyet edenler” arasında yer aldı; gazetecilik sorumluluğunu yerine getirmeye çabaladı ve somut gerekçelerle köprüye karşı çıkan, en azından “bir başka köprü mümkün” diyenlere sayfalarını ayırdı. Onlar, sesini en başta projenin sahibi İBB ve başkanına duyurabilmek için mücadele ederken, kendi ifadesine göre Topbaş da onlarla mücadele etti. Açılış konuşmalarından da anlaşılabileceği gibi bu insanlar sanki metroya ya da toplu taşımaya karşı gibi gösterildi. Köprünün hizmete açılmasıyla görünen o ki bu mücadeleyi, “karşı” tarafın sesini duymamaktaki ısrarıyla belediye kazandı.
Temel itiraz, bu köprüyle birlikte tarihi yarımadanın ve dünyaya mal olmuş başyapıt Süleymaniye Camii ve külliyesinin görünümünün engelleneceği konusunda yoğunlaşıyordu. Ancak Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan İstanbul’un belediyesi, kültür varlıklarını etkilemesi kaçınılmaz olan proje hakkında UNESCO Dünya Kültür Mirası Komitesi’ne haber vermemişti. İBB’nin bu sorumluluğu yerine getirmemesi, Topbaş’a göre bir “şikâyete” dönüşünce İstanbul, 1985’ten beri yer aldığı bu listenin dışında kalabileceği uyarıları aldı. Köprünün tarihi yarımada ve Süleymaniye Camii’ne olumsuz etkisi komitenin, 2006’dan itibaren dokuz raporuna da uyarı olarak yansıdı.
Metro köprüsü, komitenin 5 Temmuz 2013 tarihli son kararında şöyle yer aldı. “Komite, yetkili otoritenin, tasarımını iyileştirmek ve tarihi manzaraya ilişkin ihlali azaltmak için Haliç Köprüsü üzerindeki çalışmaları bir yıllığına askıya alma yaklaşımını ve çeşitli yolları göz önünde bulundurduğunu kabul etmekte, ancak her ne kadar yapılan düzenlemelerin orijinal tasarımı sadeleştirmiş olduğuna kanaat etse de köprünün tarihi yarımadanın manzarasını ve arazinin Seçkin Evrensel Değerine ilişkin bazı özelliklerini aktarabilme kapasitesini olumsuz etkilediğini düşünmektedir.

 İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.