İZBAN üst geçiti vatandaşları isyan ettirdi

İZBAN üst geçiti vatandaşları isyan ettirdi :Egekent 2 İZBAN istasyonunun karşısındaki Yıldız Sitesi sakinleri, “Yaşadığımız sitenin etrafını saran tel örgüler iki ayrı yerden kesilerek yola dönüştürüldü. Çözüm için mücadele edeceğiz” dedi.
İzmir’in Menemen ilçesindeki Egekent 2 İZBAN istasyonunun karşısındaki Yıldız Sitesi sakinleri, yaşadıkları sitenin etrafını saran tel örgülerin iki ayrı yerden kesilerek yola dönüştürülmesi üzerine İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne tepki gösterdi.
İmar planına aykırı
İZBAN’dan inen vatandaşların üst geçiti kullanarak yolun karşısına geçtikten sonra 30 Ağustos Mahallesi’ndeki evlerine sitenin içinden geçerek gittiklerini söyleyen site sakinleri, “Kat mülkiyeti kanununa göre bu alanı sitede yaşayanlardan başka kimse kullanamaz. Ama İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin üst geçidi yapması ve sitemizin etrafına istinat duvarı çevirmesi için iş verdiği taşeron firma, imar planına aykırı bir şekilde sitemizin etrafını saran çitleri keserek buradan yol açtı. Sitenin içinden açılan yoldan geçerek evlerine giden kişiler buraya çöp atıyor. Ayrıca burası bir cadde veya sokak değil site. Adı üstünde siteyi sadece site sakinleri kullanır. Bu sitenin girişi ve çıkışı belli olduğu halde burada kanuna aykırı hareket edildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi dilekçeyle başvurmamıza rağmen herhangi bir çözüm için adım atmadı. Site sakinleri olarak sorunun çözümü için mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.
Dilekçe verdiler
Egekent 2 İZBAN istasyonu karşısında bulunan 4 blok ve 84 daireden oluşan Yıldız Sitesi’nde yaşayan vatandaşlar, rahatsız olması üzerine blok yöneticileri harekete geçti. Yıldız Sitesi’ndeki 11/A blok yöneticisi Mehmet Dai Can, 11/B blok yöneticisi Mustafa Yılmaz, 11/C blok yöneticisi Eyüp Gözütok ve 11/D blok yöneticisi Bülent Oğuztan, İzmir Büyükşehir Belediyesi Muhtarlar Masası’na dilekçe verdi. 30 Ağustos Mahallesi Muhtarı Celal Dönmez’in imza ve mührünü taşıyan dilekçede “Blokların arasından geçen yaya girişi son anda plana alınmıştır. Böyle bir uygulama için apartman yöneticilerinin hiç bilgisi ve izinleri talep edilmedi. Geçidi kullanan vatandaşların kaldırımı kullanarak benzin istasyonu veya Egekent 2 kavşağı yoluyla evlerine ulaşmaları mümkün. Ayrıca apartmanlar arası geçişi kullanacak insanların site yeşilliğini tarumar edecekleri de aşikar. Bu alanların Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 2/B maddesine girdiği de unutulmamalı. Dolayısıyla burası ile ilgili tasarrufta bulunma hakkı sadece burada yaşayan mülk sahiplerinindir. Buraya kaldırım çıkış merdivenleri yapılarak bahçelerimizin gözden çıkarılmasına tahammül edemiyoruz. Bu olaya sıcak bakmadığımızı açıkça bildirir ve bizlerin de isteklerini gözönünde bulundurmanızı defaatle isteriz” denildi. Yıldız Sitesi 11-D Blok Yöneticisi Bülent Oğuztan, “Bu işler yapıldığı zaman biz belediyeyi destekledik. Çitin yol boyunca devam edeceğini söylemişlerdi ama sonradan orada bir merdiven yapmışlar. Biz de blok yöneticileri olarak kat mülkiyeti kanunundaki ilgili maddeyi işleme soktuk. Büyükşehir’e dilekçeyle durumu ilettik, kapatılmasını istiyoruz. Burası transit geçiş alanı değil. Yol geçen hanı olmaması gerekir. Burayı kullanacaksa burayı yaşayanların kullanması gerekir” dedi.
sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar