Üçyol- Üçkuyular metro hattı kaplumbağa hızıyla bile ilerlemiyor

Üçyol- Üçkuyular metro hattı kaplumbağa hızıyla bile ilerlemiyor : Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfü Elvan ,Binali Yıldırım’ın, rakibi İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu bitiremediği metrodan vurarak eleştirilerini şöyle sürdürdü.
“İzmir’in tıkanmış yollarını açmak 10 yılda kaybettiği değerlerini yeniden kazandırmak ve İzmir’i yeniden marka şehir haline getirmek için hep birlikte yola çıktık. Bu yolda emin adımlarla çalışıyoruz. Bu görüntü İzmir’in layık olduğu görüntü değil bu İzmir’in kaderi değil. Bu olsa olsa İzmir’i geri bırakan yerel yöneticilerin sorumluluğudur. “Yuh’ yok. Onlar da bizim hizmetimizden yararlanacak. 95 milyon liraya mal olan bu kavşak İzmir’in sahili ile Yeşildere Caddesi’ni tünellerin bitmesiyle birbirine bağlayacak. İzmir’de 10 yılda metroyu bitirilemedi. 3.5 kilometre metroyu 10 yılda yapamadılar. Şimdi de diyorlar ki 300 kilometre metro yapacakmış. Kim inanır? Gevrek gevrek gülüyorsunuz değil mi. Bunlar hep böyle vaat ederler ondan sonra vaatlerini de unuturlar. Bugün yine vaat günü. Bol keseden atma günü. Bunlar geçmiş dönemlerde de bir elinize güneşi diğer elinize ayı vereceğini vaat ettiler. Mazotu 1 liraya vereceklerini herkese maaş bağlayacaklarını söylediler ama millet bunlara kanmadı. Çünkü bunların sicili bozuk. Geçmişte dedikleri hiçbir işi yapmadıkları için İzmirli artık bunların doğru söylediğine inanmıyor. Hiç merak etmeyin İzmir Akdeniz’in incisi olmaya layıktır. Hayat İzmir 1414 proje ile İzmir’i marka şehir yapmaya kararlı mıyız? Bunun için hazırlıklarımızı tamamladık. İzmir bu duruma layık görülmez, bu İzmir’in kaderi değil. İzmir’i anlı şanlı günlere getirmeye hazır mısınız? Hayırlı Uğurlu olsun.”
‘METRO KAPLUMBAĞA HIZIYLA BİLE İLERLEYEMİYOR’
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfü Elvan, Konak Tünelleri’nin 2014 yılı sonunda açılacağını belirterek Yeşildere Kavşağı’nın adının talep üzerine “Mustafa Kemal Atatürk Kavşağı” olacağını söyledi. Elvan, bakanlığının kentte devam eden projeleri hakkında bilgi vererek, şöyle konuştu:
“İzmir’in çılgın projesi olarak adlandırılan Konak Tünelleri’nin temeli atıldığında bu projenin hayal olmaktan öteye geçemeyeceğini yapılamayacağını söyleyenler vardı. 2005 yılında inşaatına başlanan 5.5 kilometre uzunluğundaki Üçyol- Üçkuyular metro hattı kaplumbağa hızıyla bile ilerleyemiyor. Konak- Yeşildere Tüneli ve Yeşildere Köprülü Kavşağı ile yeni bir dönem başlatıyoruz. İzmir- Aydın Devlet Yolu üzerinde tüm trafik sirkülasyonunu sağlayacak şekilde gerçekleştirildi. Konak bin 674 metrelik tünelin sağ tüpünde 986 sol tüpünde 913 metre olmak üzere bin 909 metrelik tünel kazı çalışmaları tamamlandı. 2014 yılı sonuna kadar tüneli tamamlamayı hedefliyoruz. İzmir- İstanbul Otoyolu Projesi hızla devam ediyor. Körfez geçişi sayesinde İstanbul- İzmir arasındaki 8- 10 saat ulaşım süresi 3.5 saate inecek. Çalışmalarımız hız kesmeden devam ediyor. Sabuncubeli Tüneli’nde sağ tüpte 761 metreye, sol tüpte 731 metreye ulaşıldı. İzmir Körfez Geçişi’nin uygulama projesini 2014 yılında bitiriyoruz. Körfez geçişi karayolu ve raylı sistem olarak planlandı. İzmir- Ankara yolunun uygulama projelerini bu yıl içinde tamamlayacağız.


 


sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar