1915’te Ölenler Haydarpaşa Garı ‘nda Anıldı1915’te Ölenler Haydarpaşa Garı ‘nda Anıldı :Sözde Ermeni soykırımını protesto etmek isteyen bir grup, Haydarpaşa Garı’nda toplanarak basın açıklaması yaptı. 24 Nisan 1915’te meydana geldiği iddia edilen olaylarda hayatını kaybeden Ermenileri anan grup, ölenler anısına denize karanfil attı.

24 Nisan Ermeni Soykırımını Anma Platformu tarafından 1915’te meydana geldiği iddia edilen olaylarda hayatını kaybeden Ermenileri anmak ve sözde soykırımı protesto etmek için Haydarpaşa Garı’nda basın açıklaması gerçekleştirildi. Aralarında Ermeni cemaati üyelerinin de bulunduğu yaklaşık 50 kişi ellerinde hayatını kaybedenlerin fotoğrafını taşıdı. İngilizce, Ermenice ve Türkçe yazılmış olan “Ermeni soykırımının kurbanlarını anıyoruz” yazılı pankart açan grup adına basın açıklaması okuyan Yıldız Önen, “İddia edilenin tersine tehcir, dolayısıyla ölüm yolculuğu, sadece savaş bölgesinde uygulanmadı.

En sistematik, detaylarına kadar planlanmış bir şekilde, Adapazarı’ndan Bursa’ya, Kayseri’ye kadar tüm Anadolu sathında gerçekleştirildi ve artık Türkiye Cumhuriyeti olan bu topraklarda bir Ermeni toplumu kalmamıştı.1915 Ermeni soykırımı ile başlayan Anadolu’yu önce Hıristiyanlarından arındırarak Müslümanlaştırma, ardından Kürtler hedef alınarak Türkleştirme sürecinde Anadolu’nun çok dilli, çok kültürlü, çok kimlikli dokusu tek tip, tek dili, tek kültürlü, tek kimlikli bir yapıya dönüştürülmesi hedeflendi. 99 yıldır inkar edilen soykırım kanayan bir yara olarak duruyor. Biz, 24 Nisan Ermeni Soykırımı’nı Anma Platformu’nu oluşturan kuruluş, çevre ve kişiler olarak 99 yıllık inkara artık yeter diyoruz. Soykırımın hukuki gerekleriyle birlikte tanınmasını, hesaplanamayacak kadar büyük, derin kayıplarının telafi edilmesine yönelik dünyanın dört bir yanındaki Ermenilerin çeşitli önerilerine Türkiye Cumhuriyeti devletinin kulak vermesini, dinlemesini, adaleti yerine getirecek adımları atmasını talep ediyoruz” dedi.

Açıklamaların ardından eylemciler, hayatını kaybedenlerin anısına getirdikleri karanfilleri denize attı.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.