Almanyada demiryolu tekeli kalkınca otobüs firmalarına teşvik arttı

Almanyada demiryolu tekeli kalkınca otobüs firmalarına teşvik arttı:Almanya’da 2013 yılından itibaren şehirlerarası seyahatte Alman Demiryolları’nın (DB) tekelinin kalkmasının ardından şehirlerarası otobüslerle seyahat etme oranında artış yaşanıyor. Ortalama olarak tren yolculuğuna göre yüzde 50’den daha ucuza gelen otobüs seyahatleri genellikle büyükşehirler arasında yaygın.


Otobüs şirketlerine teşvik veren eyaletler arasına Baden-Württemberg de (BW) katıldı. Eyalet Ulaştırma Bakanlığı bu yıl 73 otobüs firmasını teşvik kapsamına aldı. Teşvik miktarı bu yıl 5 milyon Euro’yu bulacak. Firmaların durumuna göre teşvikler 17 bin 500 ile 157.500 Euro arasında değişecek. Teşvik verilirken araçların çevre dost olup olmaması kriterine de dikkat ediliyor. Buna göre teşvik önceliği karbondioksit salınımı en düşük olan araç parkına sahip olan işletmelere tanınıyor.

Öte yandan şehirlerarası otobüsle seyahat konusunda Stuttgart Belediye Meclisi’nin gündeme aldığı sorunların başında yaygın ve uygun şartlarda durak sıkıntısı başta geliyor. Özellikle Stuttgart 21 Projesi’nden dolayı kapasitesi son derece kısıtlanan Stuttgart İstasyonu’nun hemen yanındaki ve Untertürkheim semtinde bulunan şehirlerarası otobüs terminallerinin ihtiyaca cevap vermemesi yolcuları mağdur ediyor. Bu duruma acil çözüm olarak Obertürkheim ve Zuffenhausen semtlerinde terminaller oluşturulacak. Bunun yansıra Stuttgart Havalimanı’nda bulunan otobüs terminali de 2015’e kadar terminal hizmeti verecek.

Sektöre giren firmaların sayısı da hızla artıyor. Bazı hatlarda şimdiden rekabetin başladığını dile getiren bazı firma yetkilileri, fiyatların önümüzdeki aylarda düşme ihtimalinin olduğunu hatırlatıyor. Mevcut tarifeye göre örneğin 2,5 saat süren gidiş geliş Frankfurt-Köln yolculuğu için 31 Euro ödeniyor. Bu güzergahta trenle tercih edilirse fiyat 138 Euro’yu buluyor. Frankfurt’tan Berlin’e ise otobüsle gidi-geliş 85 Euro civarında iken, tren tercihinde ödenecek fiyat 250 Euro civarında oluyor.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar