Amaç, kara tren filmlerde kalmasın

Amaç, kara tren filmlerde kalmasın :Sadece filmlerde görmeye alıştığımız buharlı lokomotif geleneğini yaşatmak adına, bu treni kullanabilen 3 kişiden biri olan Naci Akdağ, gençleri bu alanda yetiştiriyor.


Türkiye’nin hareket edebilen tek buharlı lokomotifinin bulunduğu Uşak’ta buharlı lokomotif makinisti yetiştirmek için eğitim programı düzenlendi. Buharlı lokomotif kullanabilen 3 kişiden biri olan Uşaklı makinist Naci Akdağ, genç makinistlere buharlı lokomotif kullanmayı öğretiyor. Naci AKdağ tarafından verilen eğitim sonrasında Uşak, İzmir ve Konya buharlı lokomotif depolarında görevli 12 genç makiniste kursu başarı ile bitirdi.

BABADAN MAKİNİST
Şu anda Türkiye’de buharlı lokomotif kullanabilen 3 makinistten birisi olan Naci Akdağ (69) babadan demiryolcu. Babasından görerek makinist olmaya özendiğini belirten Akdağ, “Trenler benim için tutku olmaya başladı. Mesleğe başladığım yıllarda buharlı trenlerin saltanatının son yıllarıydı. Onların düdük sesi, savurduğu duman, benim idealim olmuştu. Sonra dizel motorlu trenler falan geldi. Onları da kullanmayı öğrendim. Ama kara sevdamdan hiçbir zaman vazgeçmedim. Şimdi 12 genç kardeşimizi bu buharlı lokomotifleri kullanmaları için yetiştirmeye çalışıyorum. Buharlı trenler yok olmasın. Yakın zamanda Uşak’a hızlı tren de gelecek gelsin. Ama gelenek de yok olmasın. Bölge Müdürlüğümüz de gelenek ve teknolojinin bir arada olması için çok güzel çalışmalar yapıyor” dedi.

SON MAKİNİSTLER
Makinist Naci Akdağ, “Buharlı lokomotifler kirayla kullanılabiliyor. Şu anda Uşak’ta 2 tane buharlı lokomotif var. TCDD’ye 5 günlüğüne 40 bin TL verilerek kiralama yapılabiliyor. Türkiye’nin şu anda en büyük buharlı lokomotif bakım merkezi Uşak’ta. Fakat buharlı lokomotifi kullanan kişi sayısı çok az. Benden önce bir kişi vardı ve emekli oldu. Onun dışında Uşak’ta sadece ben varım” diye konuştu.

124 yıllık bir mazisi olan Uşak Tren Garı ve buharlı lokomotif birçok yapımcı ve yönetmenin vazgeçemediği bir mekan haline geldi. Ünlü yönetmen Atıf Yılmaz’ın “Eğreti Gelin” adlı filmi, Kerem Alışık’ın oynadığı “Aşk Mahkumu”, Levent Kırca’nın oynadığı “Koyver Kendini Gitsin” ve “Ateşin Düştüğü yer”, Berdan Mardini’nin başrolünde oynadığı “Kurşun Yarası” dizisi, Cem Yılmaz’ın meşhur banka reklam filmi, Özhan Eren’in “Kara tren gelmez” parçasının klibi, Yılmaz Erdoğan’nın “Kelebeğin Rüyası”, “Büyük Sürgün” filmi, Mahzun Kırmızgül’ün “Mucize” filmi, Bir zamanların popüler dizileri, “Deli Saraylı” ve “Tozlu Yollar” gibi pek çok yapım Uşak Tren Garı’nda çekildi.

İNÖNÜ’YÜ GETİRDİ
Uşak’ta bulunan Lokomotifin ilginç bir öyküsü de var. İsmet İnönü Cumhurbaşkanı iken Ankara’dan Uşak’a, halen Uşak’ta bulunan lokomotifin getirdiği belirtiliyor. Naci Akdağ lokomotifin öyküsünü şöyle anlattı: Milli şef ve Türkiye’nin 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’yü 1959 yılında Uşak’a getiren trenin lokomotifi yine bu Alman Henschel Firması yapımı buharlı lokomotif… İsmet İnönü, Ege Bölgesi’ni kapsayan bir geziye çıkmıştır. 29 Nisan 1959 tarihinde Ankara’dan hareket eden İsmet İnönü, 30 Nisan 1959 tarihinde Uşak’a gelmiştir” diye konuştu.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar