Avrasya Tüneli İstanbul Trafiğini Rahatlatacak

Avrasya Tüneli İstanbul Trafiğini Rahatlatacak :Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, İstanbul’un ulaşım ve iletişim altyapısına verdikleri öneme işaret ederek, “Bu amaçla İstanbul’un ulaşımı için 80 milyar liralık bir yatırım başlattık” dedi.


Elvan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile gerçekleştirilen İstanbul Boğazı Karayolu Tüneli Kazı Başlangıç Töreni’nin açılışında, projenin İstanbul trafiğini önemli ölçüde azaltacağını söyledi.

İstanbul’un dünyanın en önemli merkezlerinden biri haline geldiğini belirten Elvan, şehrin ulaşım ve iletişim altyapısını dünya standartlarının üzerine çıkarmak için yapılan çalışmalara işaret ederek, bu amaçla İstanbul’un ulaşımı için 80 milyar liralık yatırım başlattıklarını kaydetti.

Sadece Türkiye’de değil, dünyada ses getiren Marmaray, üçüncü köprü, üçüncü havalimanı, yüksek hızlı tren ve İstanbul-İzmir otoyolu gibi projelere imza attıklarını dile getiren Elvan, şunları kaydetti:

“Bundan sonra da atmaya devam edeceğiz. Her bir projenin mali büyüklüğü, çok sayıda ülkenin milli gelirinden daha yüksek. Yine bu projelerimize baktığımızda mühendislik açısından son derece özel ve önemli projeler. İşte bu önemli projelerden biri de Avrasya Tüneli projesi. Tünelin kazı işlemleri için üretilen tünel açma makinesi 4 katlı bir bina yüksekliğinde 120 metre uzunluğunda, ağırlığı 3 bin 400 ton. Makinenin montajı da yerin 40 metre altında tamamlandı.”

Kazı çapı itibariyle dünyada altıncı olan makinenin basınç dayanımı itibariyle de dünyada ikinci sırada olduğunu aktaran Elvan, günde yaklaşık 10 metre kazı yapacak olan makinayla, Haydarpaşa Limanı’ndan Cankurtaran’a kadar 3,4 kilometrelik kesimi 1,5 yıldan daha kısa sürede geçmeyi planladıklarını, projeyi bir an önce İstanbullular’ın hizmetine sunmayı amaçladıklarını söyledi.

Katılımcılarla tünelin detay, teknik bilgilerini paylaşan Elvan, “Sayın Başbakanım, milli iradeyi ne darbecilere, ne de işbirlikçilerine teslim etmeyen, bizleri cesaretlendiren ve bu projelerimizle bizlere öncelik eden size şükranlarımı sunuyorum. Ayrıca ulaştırma projelerinde büyük emeği geçen selefim Binali Yıldırım’a, yüklenici firma yöneticilerine ve çalışanlarına, bakanlığımızın altyapı genel müdürlüğü personeline çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

PROJE ÇALIŞMALARI 2,5 YIL SÜRDÜ!
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Eski Bakanı Binali Yıldırım da tarihi bir gün yaşandığına işaret ederek, projenin yüksek medeniyet seviyesine ulaşmış toplumların, yüksek medeniyet seviyesine ulaşmış bir şehre, İstanbul’a kazandırılan bir proje olduğunu söyledi.

Yıldırım, Marmaray’a başladıkları tarihte Başbakan Erdoğan’ın kendilerine söylediği, “Marmaray mahzun olmasın, Marmaray’a bir kardeş lazım” sözlerini hatırlatarak o talimat üzerine kendilerinin de çalışmalara başladıkları bilgisini verdi. Proje çalışmalarının 2,5 yıl sürdüğünü belirten Yıldırım, “Daha sonra Marmaray’ın güneyinde Avrasya Karayolu Tüp Geçidi’nin yapımına karar verdik. İnşaatın başlaması, aşamaları zaman zaman Başbakanımızın da katıldığı toplantılarla, çalışmalarla bugünlere geldi” diye konuştu.

 


İlk yorum yapan olun

Yorumlar