Avrasya Tüp Tüneli geçiş ücreti 4 dolar olacakAvrasya Tüp Tüneli geçiş ücreti 4 dolar olacak :Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan’ın verdiğiye bilgiye göre, Haydarpaşa’dan Cankurtaran’a 3,4 km tünel açılacak, geçiş ücreti 4 dolar olacak.

Avrasya Tüp Tünel Geçişi, önümüzdeki sene devreye girmesi beklenmekte.

14.6 kilometrelik dünyanın 6’ncı çok büyük tüneli sayesinde Kazlıçeşme’den Göztepe’ye 15 dakikada geçilebilecek.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Marmaray Projesi’nin kardeşi olarak nitelendirilen Avrasya Tüp Tünel Projesi’nde 14 metre yüksekliğe sahip dev köstebeğin montajını tamamlandıklarını ifade etti.

Bakan Elvan, “Çok yakında İstanbul Boğazı’nın altını delmeye başlıyoruz” diye belirtti. Bakan Elvan, Avrasya Tüp Tünel Projesi’nin Marmaray’ın kardeşi olacağını ancak sadece karayolu araçları için yapılacağını ortaya koyarak, “Günde 90 bin araca hizmet verecek tünel biri gidiş biri dönüş olmak üzere 2 katlı olacak” diye açıkladı.

Elvan, 2 milyar liranın üzerinde maliyeti mevcut bulunan projenin kazı çalışmalarında mühim ilerleme sağladıklarını ortaya koyarak, doğu yönünde kazı çalışmalarında ilerlemenin yüzde 70’in üzerinde olduğunu açıkladı. Kazlıçeşme-Göztepe arasını 100 dakikadan 15 dakikaya indirecek projede, Boğaz’ın altından geçecek tünelin delme işlemlerinin başlamak üzere olduğunu ifade eden Bakan Elvan, şöyle ifade etti:

“Dev köstebek Haydarpaşa Limanı’ndan Cankurtaran’a kadar olan 3.4 kilometreyi Boğaz’ın 106 metre altından kazacak. 1.500 ton ağırlığında olan ve 130 metre uzunluğundaki bu makineyi 40 metre derinlikte monte ettik, çok fazla yakında Boğaz’ın altını delme işlemlerine başlıyoruz. 1.5 yıldan kısa sürede kazı işlemlerini bitirmiş olacağız.”

Bakan Lütfi Elvan, proje çerçevesinde 8 adet alt geçit, 10 adet yaya üst geçidi ve 4 adet olağan kavşak iyileştirmesinin de yapılacağını ortaya koyarak, “Tünel dışındaki kavşak ve yaklaşım yolları da İstanbul Büyükşehir Belediyesine bedava olarak devredilecek. Yalnızca tünel ücretli olacak. Alınacak ücretin 4 dolar+KDV karşılığı Türk Lirası olması planlanıyor. Bu tünelin dünyanın 6’ncı çok büyük tüneli olacağı düşünüldüğünde; sağladığı yakıt tasarrufu bile bu değerin çok fazla çok üzerinde. Tünel, köprü geçişlerini mühim ölçüde rahatlatmanın yanında egzoz emisyon salınımını da çok büyük ölçüde düşürecek” diye açıkladı.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.