Bacaklarını topla çığlığına ‘Pembe Metrobüs’ çaresiBacaklarını topla çığlığına ‘ Pembe Metrobüs ‘ çaresi :Sosyal medyada ‘yerimi işgal etme’ ve ‘bacaklarını topla’ isimleriyle kampanya başlatıldı. Toplu taşıma araçlarında erkeklerin oturma şekillerinden rahatsızlık duyan kadınların çığlığı artarken, 2012 yılında başlatılan ‘kadınlara özel pembe metrobüs’ kampanyalarının bu duruma çare olacak sorularını da akıllara getiriyor. Gözler şimdi İBB’ye çevrildi.

Saadet Partisi 2012 yılında toplu taşıma araçlarındaki taciz olaylarına karşı önerdiği ‘kadınlara özel pembe metrobüs’ projesine destek bulmak için imza kampanyası başlatmış ve projeler hazırlamıştı. İl Kadın kolları üyelerinden Nagihan Gül Asiltürk, kampanyalarının ideolojik olmadığını belirterek, benzer uygulamaların Rusya ve Japonya’da da olduğunu söylemiş ve topladıkları imzaları Büyük Şehir Belediyesine sunmuşlardı. Şimdi ise kadınların bu çığlığı sadece ‘kadınlara özel pembe metrobüs’ değil, ‘kadınlara özel pembe toplu ulaşım’ araçları mı gelecek sorularını akıllara getiriyor.

Kadınların çığlığı sosyal medyada

Sosyal medyada kadınların çoğunlukla destek verdiği ve #yerimiişgaletme , #bacaklarınıtopla hashtag’i ile Twitter’da başlatılan kampanyada erkeklerin metrobüs, otobüs, metro gibi toplu taşıma araçlarında kadınları nasıl rahatsız ettiklerini gösteren fotoğraflar paylaşılıyor ve durumun vahametini gözler önüne seriyor.

Toplu taşıma araçlarında bacaklarını açarak oturan erkekler yüzünden sıkışan kadınlar çektikleri fotoğrafları Twitter’da paylaşıyor. #yerimiişgaletme ve #bacaklarınıtopla hashtaglerine destek gittikçe artıyor.

 

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.