Başkentray ProjesiBaşkentray Projesi :Ankara daki; banliyö hatlarını metro standardına yükseltmeyi amaçlayan BAŞKENTRAY Projesi ile; Ankara-Behiçbey arasında 6 yol, Behiçbey-Sincan arasında 5 yol, Ankara-Kayaş arasında 4 yol yeniden inşa edilerek, hızlı tren, konvansiyonel ve banliyö hatlarının birbirinden ayrılması planlanmaktadır.

Bu kapsamda tüm istasyon ve peronlar metro standardında yeniden inşaa edilerek; tüm hemzemin geçitlerin kaldırılıp alt /üst geçitlerin yapımı ve yeni banliyö dizilerinin hizmete alınması planlanmaktadır.

Proje; başkentin diğer toplu taşım sistemiyle entegre edilerek, yıllık yolcu sayısının 15 milyondan 60 milyona çıkarak her 2 dakikada bir banliyö seferi planlanmaktadır.

Başkentray’ın 1. etabı kapsamında, Ankara-Marşandiz arasında 2 hat, Marşandiz-Sincan arasında ilave yeni bir hat, Lale ve Hava Duraklarında karayolu altgeçit inşaatı ve elektromekanik sistemlerin inşaatları gerçekleştirilecek, daha sonra Başkentray’ın diğer aşamalarına geçilmesi planlanmaktadır.

Colin-Savronik-GCF konsorsiyumunun gerçekleştireceği projenin 14 ayda tamamlanması planlanmaktadır. TCDD benzer şekilde, İstanbul’da Marmaray, İzmir’de Egeray projelerini de yürütmektedir.

NOT : Yukarıdaki bilgiler genel olup,TCDD ile Ankara Belediyesi arasındaki bazı mahkemeler nedeniyle 2011 yılında yapımına başlanılan Başkentray Projesi’ne ara verilmiş ve yeniden ihaleye çıkılmıştır.

 

Reklamlar

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.