Batı Afrikada Demiryolu Projesi İçin Adım AtıldıBatı Afrikada Demiryolu Projesi İçin Adım Atıldı :Benin’in başkenti Cotonou ve Nijer’in başkenti Niamey arasındaki hat için çalışmalar başladı.

Batı Afrika’daki 5 ülkenin birbirine bağlanması projesi çerçevesinde Benin ve Nijer’i birbirine bağlayan demiryolu hattının genişletilmesi için çalışmalar başladı.

Nijer’in başkenti Niamey’de, Nijer, Benin ve Togo devlet başkanları tarafından, önceki gün Benin’in Parakou kenti ile Niamey arasına yeni ray inşasının temeli atıldı. Devlet başkanları dün de, 1050 kilometre uzunluğundaki Benin’in başkenti Cotonou ve Niamey’i birbirine bağlamak amacıyla hattın Cotonou-Parakou bölümündeki çalışmaları başlattı.

Nijer Devlet Başkanı İsufu Mahamadu, iki ülkeyi birbirine bağlayan bu tarihi olayın tüm Nijerlileri mutlu ettiğinden emin olduğunu söyledi.

Demiryolu inşaatı projesi Kasım 2013’te Fransız Bollore şirketine verilmişti. Benin-Nijer projesinin 24 ayda tamamlanması planlanıyor.

Tüm proje tamamlandığında Batı Afrika’da 5 Kent (Abidjan (Fildişi), Niamey (Nijer), Uagadugu (Burkina Faso), Cotonou (Benin) ve Lome (Togo)) birbirine bağlanmış olacak.

 

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.