Demiryolu araçları artık TSE güvencesi altındaDemiryolu araçları artık TSE güvencesi altında :Türk Standartları Enstitüsü’nün (TSE), Tuzla’da kuracağı Yangın ve Akustik Laboratuvarı’nda son aşamaya gelindi. Yakında faaliyete geçecek bu laboratuvarda, demiryolu araçlarında yangın ve akustik test muayenesi yapılabilecek.

TSE’den yapılan açıklamada, raylı sistemlerde yangın güvenliği açısından harmonize bir standart olan “EN 45545” standardının, yapı malzemelerinde yangın güvenliği standardı olan ve yeni kurulacak laboratuvarda temel standart olan “TS EN ISO 13501-1-2″ye birçok atıfta bulunduğu belirtildi. Ortak deney metotlarının çokluğuyla demiryolu ile ilgili yapılabilecek deneylerin bir kısmının kısa süre içerisinde gerçekleştirilebileceği ifade edilen açıklamada, kalan kısmının ise kapsam dahilinde olduğu ve en kısa zamanda gerçekleştirebilecek kapasiteye ulaşılacağı vurgulandı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen TSE Marmara Bölge Koordinatörü Mehmet Hüsrev, Tuzla’da kuracakları Yangın ve Akustik Laboratuvarı’nda son aşamaya geldiklerini ve yakında faaliyete geçeceklerini aktardı.

Bu konuda TSE’nin uygulama metotlarını hazırladığını ve artık demiryolu araçlarında yangın ve akustik test ve muayenelerinin laboratuvarlarında yapılabileceğine işaret eden Hüsrev, “TSE olarak birçok alanda olduğu gibi bu alanda da iddialı olduğumuzu söyleyebilirim. Özellikle ülkemizde test ve muayene alanında yeterli laboratuvar hizmetleri verilemediği için bu hizmetler yurt dışından alınmaktadır. Türkiye’nin milli kuruluşu TSE olarak ülkemizde test ve muayene hizmetlerinin yaygın bir şekilde verilmesini hedefliyoruz. Bu doğrultuda çalışmalarımız devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Bilim Teknoloji ve Sanayi Bakanı Fikri Işık’ın direktifleri doğrultusunda yakında ulusal bir çalıştay düzenleyeceklerini vurgulayan Hüsrev, şunları kaydetti:

“Test ve muayene hizmetlerinin ülkemizde yapılması için gerekli koşulların oluşturulması ve bu konuda ilgili kurumlarımızın sorunları ve çözüm önerilerinin tartışmaya açılacağı 1. Ulusal Test ve Muayene Çalıştayı mayıs ayı içerisinde gerçekleştirilecek. Bu vesileyle yurt dışına olan bağımlılığımızın en asgariye inecek olması ülke ekonomisine katkı sağlayacaktır. TSE olarak önceliğimiz insan sağlığı ve güvenliği olduğu için tüm çalışmalarımızı bu doğrultuda yapıyoruz. Artık demiryolları araçlarımız TSE güvencesi altında olacak.”

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.