Ekonomiye Hızlı Tren etkisiEkonomiye Hızlı Tren etkisi :Eskişehir ile İstanbul arasında Yüksek Hızlı Tren faaliyetine geçilmesiyle birlikte Eskişehir’de ekonomik fırsatlar ve turizm sayısı artacak.

Eskişehir ile İstanbul arasındaki ulaşımı, 1,5-2 saate indirecek Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattının faaliyete geçmesiyle Eskşehir’deki sanayi yatırımlarının, ekonomik fırsatların ve turist sayının artmasıyla kent ekonomisinin olumlu yönde etkilenmesi bekleniyor.

Eskişehir Sanayi Odası (ESO) Başkanı Savaş Özaydemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünyada ilk kez 1825 yılında İngiltere’de başlayan demiryolu ulaşımının Anadolu’ya gelişinin diğer birçok büyük ülkeye göre erken olduğunu belirterek, 1856 yılında demiryollarıyla tanışan Türkiye’nin o günden bu güne buharlı lokomotiften hızlı trene geçiş yapmış nadir ülkelerden biri olduğunu vurguladı.

Türkiye’de ilk kez Eskişehir-Ankara arasında hizmete giren Yüksek Hızlı Tren’in, en önemli ayağı olan Eskişehir-İstanbul arasındaki bölümün zamanında tamamlanmasının en büyük isteklerinin başında geldiğini ifade eden Özaydemir, şöyle konuştu:

“Eskişehir’e olan sanayi yatırımlarının artmasında kritik rol oynayacak bu hizmetin beklendiği gibi bu yıl hizmete gireceğini umuyoruz. 2009 yılı başında hizmete giren Eskişehir-Ankara arasındaki Yüksek Hızlı Tren yatırımı da bölgesel sınai ve ticari gücümüzün artmasına önemli katkı sağlamaktadır. Hızlı trenin Eskişehir-İstanbul arasındaki ikinci bölümünün de fazla gecikmeye uğramadan 2014 yılında tasarlanan dönemde hizmete girmesiyle, demiryolunun ilimize olan ekonomik katkısı gerçek anlamda ortaya çıkacaktır. Özellikle son dönemde İstanbul başta olmak üzere İzmit ve Adapazarı gibi mevcut sanayinin, başta Eskişehir olmak üzere çevre illere kaydırılması yönündeki önemli kurumların tavsiye kararları hızlı trenin devreye alınmasıyla daha önemli bir dayanak kazanacaktır.”

Üretim, İstanbul yerine Eskişehir’e yönelecek

Özaydemir, hızlı trenin devreye girmesiyle Eskişehir-İstanbul arasındaki ulaşım süresinin 2 saate ineceğine değinerek, bu yönüyle Eskişehir’in adeta İstanbul’un bir banliyösü haline geleceğini bildirdi.

Doğal olarak da yatırımcılara sunulan altyapı imkanlarının eksiksiz ve ucuz olması nedeniyle yeni sanayi yatırımlarının büyük bir kısmının Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’ne (OSB) kaymasının beklendiğini anlatan Özaydemir, “Nitekim son yıllarda İstanbul’da üretim yapan orta ölçekli firmalardan bazıları yeni yatırım yeri olarak Eskişehir OSB’yi tercih etmekte olup, İstanbul’daki üretimlerini de zamanla Eskişehir’e yönlendirmeyi planlamaktadırlar” dedi.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.