Eskişehir OSB’nin, Hasanbey Lojistik Merkezi ‘ne BağlanmasıEskişehir OSB’nin, Hasanbey Lojistik Merkezine Bağlanması :ESO Başkanı Özaydemir “Amacımız malı ucuza sevk etmek, demir yolu karayolundan üçte bir daha ucuz.” dedi.

Eskişehir Sanayi Odası (ESO) Başkanı Savaş Özaydemir, “Amacımız malı ucuza sevk etmek, demiryolu karayolundan üçte bir daha ucuz” dedi. Özaydemir, ESO’da düzenlenen bir yarışmanın tanıtım toplantısı sonunda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Eskişehir Sanayi Odası ile Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) arasında Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’nin (Osb), Hasanbey Lojistik Merkezi’ne 7 kilometrelik demiryoluyla bağlanması çalışmalarının hangi aşamada olduğunun sorulması üzerine Özaydemir, projeyle ilgili protokolü imzaladıklarını anımsatarak, görüşmelerin devam ettiğini bildirdi. Proje ortaklarıyla irtibat halinde olduklarını geçtiğimiz günlerde yaptıkları toplantı sonucunda bir şartname beklediklerini ifade eden Özaydemir, şunları kaydetti:

“Çalışmada bizim üstlendiğimiz bir görev var. Demiryollarını gözünüzün önüne getirin, o çakılların altını biz yapacağız, çakıl üstü rayları ise onlar yapacak. Dolayısıyla alt tarafın ne sıklıkta ve ne seviyede olacağı o projelerin teknik şartnamelerini verecekler ki bizde onları değerlendirelim. Bunu birkaç gün içerisinde alacağımızı tahmin ediyorum. Alır almaz da çalışmalara başlayacağız. Biz bir süre verdik orada 4 ay süremiz var. Bunlar teslim edildikten sonra 4 ayımız var. Bizim tahminimizce 2 ay gibi bir sürede yaparız. 7 kilometre az değil ama düz bir satır. Bir miktar dolduracağız, bir porsuk geçiş köprümüz var, bir de bizim organizenin yanında su kanalı geçişi var onlar biraz vakit alabilir. Onun dışında herhangi bir sıkıntı yok, hepsinin bütçesini hazırladık.” Özaydemir, “Proje, Eskişehirli’nin hayatını değiştirebilir mi” şeklindeki soruya ise amaçlarının Eskişehirli’nin hayatını değiştirmek olmadığını söyledi. “Amacımız malı ucuza sevk etmek, demiryolu karayolundan üçte bir daha ucuz” diyen Özaydemir, “Bizim burada yaptığımız araştırmaya göre ev eşyası üretenler, cam ürünleri ve inşaat malzemesi üretenler hepsi kullanacaklar, bunların tonaj hesapları ve fizibilitesi yapıldı hatta dahada ileri gidiyor bazıları, ‘benim fabrikanın içine de bir makas döndürün’ diyor. Onlarda muhakkak zaman içerisinde olacaktır” ifadelerini kullandı.

 

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.