Füniküler Tasarım KriterleriFüniküler Tasarım Kriterleri :Ekteki dosyada Füniküler Sistemlere ilişkin uyulması gereken asgari tasarım kriterleri yer almaktadır. Bölüm 2’de; genel olarak tüm Füniküler Sistemleri için “Geometrik Tasarım” kriterleri verilmiş, sonraki bölümlerde ise ağırlıklı olarak kentiçi toplu tasım sistemleri içerisinde yer alan Füniküler Sistemler ele alınmıştır.

Füniküler Sistemler; çelik halatlar ile çekilen ve ray üzerinde hareket eden, iki ayrı aracın aynı anda kullanımı ve vagonların her birini karşı ağırlık olarak etkilemesi prensibi ile çalışan, yüksek eğimlerde tercih edilecek sistemlerdir.

Araç içi ihtiyaçları için gereksinim duyulan enerji katenerden veya enerji rayından temin edilecektir.

Sistem, tam korumalı hatta sahip olacak ve diğer ulaşım sistemleri ile hemzemin seviyede kesismeyecektir.

Füniküler Sistemin tipik özellikleri aşağıdaki belirtilmiştir.
– Kapasitesi: Maksimum 15.000 yolcu/saat/yön,
– İsletme hızı: Minimum 1,5 m/s, maksimum 12 m/s,
– Kurpları, değişken eğimleri ve geçiş zonlarını ihtiva edebilecek kompleks hat yapısı,
– Doğrudan operatör denetimi.

Sistemin tümünde “2000/9 AT – İnsan Taşımak Üzere Tasarımlanan Kablolu Taşıma Tesisatı Yönetmeliği” hükümleri ile TS EN 12929-1 ve TS 12929-2 standartlarında belirtilen güvenlik kurallarına uyulacaktır.

  • TS EN 12929-1: İnsan Taşımak için Tasarımlanan Havai Hat Tesisleri için Güvenlik Kuralları- Genel Sartlar – Bölüm 1: Bütün Tesisler için Kurallar
  • TS EN 12929-2: Đnsan Tasımak için Tasarımlanan Havai Hat Tesisleri için Güvenlik Kuralları – Genel Sartlar – Bölüm 2: Tasıyıcı Vagon Frenleri Olmayan Ters Çevrilir iki Kablolu Havai Halatlı Yollar için ilave Kurallar Sistem tasarımı genel olarak ekte yer alan ulusal-uluslararası standartlar ile kamu kurum ve kuruluslarının ilgili yönetmelik ve teknik şartnameleri ile uyumlu olacaktır.

Füniküler Tasarım Kriterlerinin tamamını BURAYA tıklayarak görebilirsiniz

Reklamlar

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.