GEFCO Grup tarihinin en yüksek iş hacmini gerçekleştirdi

GEFCO Grup tarihinin en yüksek iş hacmini gerçekleştirdi :GM ile 7 yıllık el sıkıştı, Avrupa ve Rusya’daki lojistik zincirinin tamamını yönetiminden ve optimize edilmesinden sorumlu oldu.
Otomotiv lojistiğinde Avrupa lideri konumunda bulunan GEFCO Grubu, 2013 yılında, 2012 yılına oranla %11’lik bir artış göstererek, 4 Milyar Euro’luk iş hacmi gerçekleştirdi.
Cari faaliyet geliri, 55 milyon Euro’su net kâr olmak üzere, %28’lik bir atışla 95 Milyon Euro’ya ulaştı.dedi.
GEFCO İcra Kurulu Başkanı Luc Nadal konu ile ilgili olarak: “Avrupa ekonomisindeki zorluklara rağmen 2013 yılı sonuçlarımız tatmin edici olmuş ve beklentilerimiz doğrultusunda gerçekleşmiştir. Bu sonuçlar GEFCO’nun tedarik zinciri optimizasyonu alanındaki rakipsiz uzmanlığının müşterilerimizce kabul edildiğini ortaya koymaktadır ve coğrafi ve sektörler arası çeşitlilik doğrultusunda doğru stratejileri uygulayan mali açıdan sağlam durumda bir kuruluş olduğumuzun da somut birer delilidir.”
2013 yılında GEFCO Grubu’nun gerçekleştirdiği iş hacmi, şirketin kuruluşundan bu yana ulaşılan en yüksek seviye olan 4 Milyar Euro’ya yaklaştı. Sahip olduğu çok düşük borç seviyeleri sayesinde GEFCO, kendisini 2009 resesyonundan ve Avrupa otomotiv piyasasındaki 2012 ve 2013 yıllarındaki yavaşlamadan koruyan sürdürülebilir ve düzenli bir serbest nakit akışı gerçekleştirmeyi başardı.
2013, GEFCO adına büyük değişikliklerin yaşandığı bir yıl
2013 GEFCO’da büyük değişiklikler yaşanması nedeniyle kayda değer bir yıl olarak geçti. 2012 yılının sonunda GEFCO’nun sermayesinin %75’i PSA Peugot Citroën tarafından dünyadaki en önemli lojistik tedarikçi olan JSC Russian Railways (RZD) grubuna satıldı. GEFCO, PSA’nın tüm dünyadaki uzman lojistik sağlayıcısı olarak kaldı.
RZD grubu ile kurulan ortaklık GEFCO’ya Rusya’da ve Birleşik Devletler Topluluğu üye ülkelerinde uzun vadeli bir stratejik iş ortağı ve yepyeni büyüme fırsatları sağladı.
Sonuç olarak, GEFCO bu piyasalarda faaliyet gösteren önde gelen Rus ve uluslararası üreticilerle kolayca temas etme olanağından yararlanmakta ve onların tedarik zincirlerini optimize edip verimliliklerini artırmalarına yardımcı oldu. RZD ile tesis edilen ortaklık ilişkisi GEFCO’ya bir başka büyüme faktörünü daha sundu; Asya, Rusya ve Avrupa arasındaki ticari bağlantıların demiryolu taşımacılığı yoluyla geliştirilmesi…
Bu bölgedeki büyümesini hızlandırmak adına, GEFCO örgütlenme biçimini yeniden tasarladı ve Moskova’da faaliyet göstermekte olan elli kişilik lojistik uzman “heyetini” bir araya getirerek bu amaca yönelik bir coğrafi alan oluşturdu.
Grup’un stratejisinin merkezinde yer alan çeşitlilik
2013 ayrıca General Motors (GM) ile imzalanan 7 yıllık sözleşmenin başlangıcına da şahitlik etti. Bu sözleşmenin şartlarına göre GEFCO, GM’in Avrupa ve Rusya’daki lojistik zincirinin tamamını yönetiminden ve optimize edilmesinden sorumlu oldu. Yıllık 1 milyon adetten fazla aracı ilgilendiren bu sözleşme ile GEFCO, Avrupa otomotiv sektöründe, bu piyasada hakim olan inişli çıkışlı yapıya rağmen, bir numaralı Avrupalı lojistik sağlayıcı konumuna yükseldi.
Grup müşteri portföyünü her yıl çeşitlendirmeyi sürdürüyor. Orta ölçekli şirketler ve PSA Peugot Citroën dışındaki kilit önem taşıyan uluslararası hesaplar tarafından geliştirilen iş hacmi sürekli artış göstererek 2013’te 2 Milyar Euro’yu aştı. Bu gelir bugün Grup’un toplam iş hacminin %50’sinin karşılığıyken bu oran 2012’de %42 olarak hesaplandı.
Beklentiler doğrultusundaki operasyonel ve mali sonuçlarİlk yorum yapan olun

Yorumlar